W Amsterdamie powstaje drukowany w 3D dom!

środa, 29 styczeń 2014. Opublikowany w News

1491714_624923300914130_229720120_n.jpg

 

 

    W marcu zeszłego roku, kiedy architekci z holenderskiej pracowni DAS zapowiadali, że wydrukują w 3D dom, ciężko było taki projekt traktować bez dystansu i pobłażania. W międzyczasie twórcy zupełnie nie przejmując się brakiem wiary w swój pomysł, skonstruowali monstrualną drukarkę 3D KAMERMAKER XL, a ostatnio - niespełna rok po ogłoszeniu planów - przystąpili do budowy pierwszego budynku drukowanego w 3D!

  


  

Construction-Begins-on-World-s-First-3D-Printed-House-419749-2.jpg

    KamerMaker XL - drukarka FFF o wysokości 3,5 metra dotarła 6 stycznia na Buiksloter Canal w Amsterdamie od razu rozpoczęła pracę. Ta piekielna maszyna to wciąż w dużym stopniu RepRap. Do drukowania wykorzystuje materiał opracowany przez niemiecki koncern Henkel, wykonany w 80% z materiału biologicznego (prawdopodobnie bliski PLA). Kawałek po kawałku KamerMaker XL wydrukuje typową amsterdamską kamienicę nad kanałem. 


testprint01-copy-575821.jpgDUSarchitects-KamerMaker02-lowres-205652.jpg

 

1491714_624923300914130_229720120_n.jpg"Każdy pokój drukowany jest osobno na miejscu. W ten sposób pokoje mogą być w bezpieczny sposób przetestowane w łatwo dostępnym miejscu. Każdy pokój jest inny i ma własną, kompleksową i skrojoną na miarę architekturę o unikalnych cechach. Cała struktura jest stworzona cyfrowo, co pozwoliło osiągnąć ich optymalną wytrzymałość, unikalne artystyczne wzornictwo i inteligentną funkcjonalność. Pokój składa się z wielu dużych części łączonych ze sobą jak klocki LEGO. Zarówno fasady zewnętrzne jak i wewnętrzne są drukowane jednocześnie w jednym bloku. W drukowanych ścianach pozostawiono miejsce na kable i orurowanie. 

Każdy pokój osobno stanowi również element struktury nośnej. W drugiej fazie projektu będą one łączone w piętra, a następnie układane na całym domu. Przy przenoszeniu domu, pokoje można łatwo odłączyć." - dowiadujemy się ze strony 3dprintcanalhouse.com/.

 

DAS ma już za sobą doświadczenia w tworzeniu za pomocą druku 3D stosunkowo dużych obiektów. Najbardziej znanym projektem ich autorstwa są krzesło i ławka w całości drukowane w 3D. Choć prace już się zaczęły - firma budowlana Heijmans współpracująca przy projekcie ocenia, że potrwa on jeszcze 3 lata. To oznacza, że laur dla "pierwszego" domu drukowanego w 3D może przypaść konkurencyjnym projektom. Dość wspomnieć również holenderski projekt drukowanego w 3D domu w kształcie wstęgi Moebiusa, czy prace Contour Crafting nad technologią druku budynków. Projekt nie jest jednak obliczony na rozgłos, ma natomiast być laboratorium dla nowych technik tworzenia architektury i  możliwości wykorzystania technologii addytywnych w budownictwie. Każdy pokój poświęcony jest innym zagadnieniom badawczym. Np. w jednym z pomieszczeń, poświęconemu efektywności, znajdować się będzie "cyfrowy kominek" będący sercem domu. To stąd odbywa się będzie zaopatrywanie poszczególnych pokoi w wodę i energię, i sterowanie procesami automatyki domowej. 

Ważnymi pytaniami na jakie twórcy domu zamierzają odpowiedzieć są również: Jak drukować z materiałów przewodzących prąd i ciepło? Jak zintegrować czujniki w cyfrowo produkowanym domu?

131026-24H-noord01-web-402355.jpgbench-300x300.jpg

 

Jest też większy, bardziej ogólny cel projektu - rozwiązanie problemów z miejscem do życia dla siedmiu miliardów mieszkańców Ziemi. Brzmi to górnolotnie, ale Hans Vermeulen z DAS jest przekonany, że to realny cel na dłuższą metę. Oczywiście w przyszłości materiałem budulcowym nie będzie plastik, a przeznaczeniem takich budynków będzie głównie szybkie zapewnienie dachu nad głową ofiarom klęsk żywiołowych. Cóż, polecamy obejrzeni eponiższego nagrania:

  

from 3D Print Canal House on Vimeo.

Komentarze (0)

    Skomentuj

    Zaloguj się aby skomentować

     

    • Polityka Prywatności  •  Regulamin  • Kontakt• FAQ                                                                                                                                                                           Monkeyfab 2013