Polak badający możliwości druku 3D w lotnictwie otrzymuje milionowy grant!

wtorek, 30 lipiec 2013. Opublikowany w News


samolocik-410x234.jpg

    Pochodzący z Wojnicza pod Tarnowem, 28-letni absolwent Lotnictwa na Politechnice Rzeszowskiej, otrzyma ponad milion złotych na rozwój badań nad innowacyjnymi strukturami nośnymi w lotnictwie. Końcowym efektem może być polski dron w całości wykonany w druku 3D. 

 


 

bilde.jpg

    "Bardzo się ucieszyłem, że przyznano mi te pieniądze. Młodym ludziom trudno o dofinansowanie badań – mówi naukowiec w rozmowie z portalem nowiny24.pl - Do tej pory możliwy był tylko współudział w pracach prowadzonych pod kierownictwem bardziej doświadczonych osób. (...) Tematyka obejmuje zagadnienia związane i z "dużym" lotnictwem, jak i coraz prężniej rozwijającym się rynkiem samolotów bezzałogowych. Niewykluczone, że wyniki tych badań pozwolą na zbudowanie małego, bezzałogowego drona latającego wykonanego w całości przy użyciu druku 3D, co jest bardzo modnym i efektywnym rozwiązaniem. (...)Jako nastolatkowi marzyła mi się Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie. Gdy trafiłem na politechnikę do Rzeszowa, okazało się, że bardziej od pilotażu ciekawi mnie inżynieria" - tak o swojej pracy i sukcesach mówi bohater dzisiejszego artykułu.

Laureat IV edycji programu Lider - Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - mgr inż. Łukasz Święch z Politechniki Rzeszowskiej otrzyma na swoje badania 1 mln 200 tys zł. Młody naukowiec pracuje nad możliwością stworzenia lżejszego i bardziej wytrzymałego materiału do stworzenia pokrycia samolotu. W tym celu będzie prowadził eksperymenty ze zróżnicowaną strukturą materiału (różne wypełnienia, wypustki, faktura) jakie można uzyskać dzięki drukarce 3D. Właśnie na zakup takiego urządzenia rzeszowski "milioner" wyda część pozyskanego dofinansowania. Pełny tytuł prowadzonego prze 28-latka projektu brzmi: "Metodyka projektowania cienkościennych, integralnie usztywnianych, lotniczych struktur nośnych".

O druku 3D młody inżynier opowiada z humorem:"To brzmi trochę, jak z filmów science fiction. Naciska się przycisk i za kilka godzin wychodzi samolot. Tylko tyle, że trzeba umieć zaprojektować go tak, by się nie rozleciał"

Ok. 100 tys. złotych z grantu przeznaczone zostanie na zakup drukarki proszkowej. Część z miliona pójdzie też na kosztowne materiały do badań oraz na stanowisk badawczych i pensji dla pracowników zespołu, którym pokieruje Święch. Kolejną część tej kwoty wyda na uczestnictwo w prestiżowych płatnych konferencjach naukowych za granicą.

Z kolei prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dodaje :

"Dotychczasowe edycje programu "Lider" pokazały ogromny potencjał polskich badaczy. Wierzę, że dzięki przyznanym funduszom nie tylko sfinansujemy naukowe marzenia młodych naukowców, ale też umocnimy przekonanie o ogromnym potencjale i przedsiębiorczości polskiej nauki"

Z całych sił trzymamy kciuki za powodzenie projektu i rozwój programu "Lider". Pisanie o sukcesach i ciekawych projektach z polski to dla nas wielka przyjemność i satysfakcja.

 

 

 

 

 

źródła:http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,14302760,Ponad_milion_zlotych_dla_naukowca_z_Politechniki_Rzeszowskiej.html
http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130723/DLASTUDENTA/130729834

Komentarze (0)

    Skomentuj

    Zaloguj się aby skomentować

     

    • Polityka Prywatności  •  Regulamin  • Kontakt• FAQ                                                                                                                                                                           Monkeyfab 2013