Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Wybór drukarki 3d

Wybór drukarki 3d 01/15/2014 16:58 #7486

Witam,

jestem nowy na forum i zwracam się do Was z pytaniem jaką drukarkę wybrać. Sprzęt chcę nabyć z ciekawości, ale nie ukrywam, że chciałbym po "wyrobieniu się i wdrożeniu" zostać w branży druku 3d, z tego względu zależy mi na dużym polu roboczym, żeby być w miarę konkurencyjny na rynku. Z tego co się dowiedziałem to lepszą jakość wydruku gwarantują drukarki z gniazdem kart SD. Modele jakie biorę pod uwagę to Zortrax M200, Leapfrog Creatr. Ostatnie pytanie, lepiej kupić drukarkę z jedną czy dwoma dyszami?

Pozdrawiam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wybór drukarki 3d 01/15/2014 19:28 #7487

Dwie dysze to chyba już standard - minimum, można robić wydruki 2 barwne - tak jest w przypadku segmentu drukarek wyższych klas.

Z polskich drukarek można by jeszcze polecić CUBO @UDS, jest na topie w zakresie rozwiązań konstrukcyjnych - ma wysuwany stolik tak jak nowy makerbot.
  • animos
  • animos Avatar
  • Podziękowania: 1

Wybór drukarki 3d 01/15/2014 20:54 #7488

Zainteresowała mnie drukarka CUBO, czy rzeczywiście jest porównywalna z replikatorem, a on taki dobry? Chcialbym uniknąć prażków na wydrukach. Nie znalazlem za wiele informacji na temat CUBO. Jaka jest jego cena i czy występuje z dwoma dyszami?

Wybór drukarki 3d 01/15/2014 21:50 #7489

Podstawowe pytanie - co chcesz drukować?
Z tego co się dowiedziałem to lepszą jakość wydruku gwarantują drukarki z gniazdem kart SD
Nie do końca, to jest problem na starszych sterownikach OpenSource w projektach wywodzących się z RepRapa.
Modele jakie biorę pod uwagę to Zortrax M200, Leapfrog Creatr.
Z tej dwójki wybrałbym M200 - posiada własne oprogramowanie i jest nieporównywalnie prostszy w obsłudze, Creatr (o ile nic się nie zmieniło) wykorzystuje rozwiązania open-source. Mimo to M200 to świeża konstrukcja i mało kto ją widział.
Ostatnie pytanie, lepiej kupić drukarkę z jedną czy dwoma dyszami?
Dwie dysze to obecnie bajer którego ogarnięcie zajmie dużo czasu bez gwarancji na powodzenie. W praktyce i tak drukuje się głównie na jednej.
Dwie dysze to chyba już standard - minimum, można robić wydruki 2 barwne - tak jest w przypadku segmentu drukarek wyższych klas.
To nie jest żaden standard - wstawić dwie głowice to nie jest żaden problem dla producenta. Problem pojawia się kiedy user ma to obsługiwać.
Zainteresowała mnie drukarka CUBO, czy rzeczywiście jest porównywalna z replikatorem, a on taki dobry?
CUBO to nadal zapowiedź i nie ma jej obecnie na rynku. Nikt poza producentem jej nie widział. Wykorzystuje oprogramowanie open-source. Porównanie do Replicatora jest delikatnie rzecz biorąc kontrowersyjne :) -> centrumdruku3d.pl/cubo-polska-odpowiedz-...ora-2/#disqus_thread
Jaka jest jego cena i czy występuje z dwoma dyszami?
Ma mieć 2 dysze, zapowiadana cena pod filmem promocyjnym to 11000. zł.
Chcialbym uniknąć prażków na wydrukach.
Każda drukarka FDM będzie miała prążki, mniejsze lub większe.
  • BlazakoV
  • BlazakoV Avatar
  • Podziękowania: 13
FreeDim - drukarki fotopolimerowe
Ostatnio zmieniany: 01/15/2014 21:51 przez BlazakoV.
Za tę wiadomość podziękował(a): Małolat

Wybór drukarki 3d 01/15/2014 22:17 #7490

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Zdecyduje się na Zoltrax-a. Czy jest jakaś lepsza konstrukcja w cenie do 8 tyś? Wydając te pieniądze chciałbym podjąć słuszną decyzję i prognozującą na dłużej, choć przy druku 3d chyba wszystko szybko się rozwija.

Wybór drukarki 3d 01/15/2014 22:30 #7491

W tej cenie do zastosowań ogólnych zastanawiałbym się jeszcze nad sprawdzoną drukarką Up!2. Niestety nie wiemy do czego chcesz jej używać, więc ciężko polecić coś konkretniejszego.
Zdecyduje się na Zoltrax-a.
Będziesz jednym z ich pierwszych klientów (nie licząc przedsprzedaży) - koniecznie pochwal się nam tutaj jak spisuje się w praktyce. :)

Konsumencki druk FDM nie rozwija się już tak szybko. Powiedziałbym nawet, że pod kątem technicznym zaczyna się cofać - widać to zwłaszcza po nowych konstrukcjach 3DSystems i Makerbota które stawiają na plastik PLA.
  • BlazakoV
  • BlazakoV Avatar
Ostatnio zmieniany: 01/15/2014 22:35 przez BlazakoV.

Wybór drukarki 3d 01/15/2014 22:39 #7492

Nie ukrywam, że chciałbym zająć się drukiem bardziej komercyjne. Wyczytałem, że z pla sie nie drukuje tylko z abs-u. Czy w takim razie lepiej zainwestować drugie tyle i kupić cos światło utwardzalnego, ale o bardzo malym polu roboczym?
Ostatnio zmieniany: 01/15/2014 22:44 przez Małolat.

Wybór drukarki 3d 01/15/2014 22:53 #7493

Wyczytałem, że z pla sie nie drukuje tylko z abs-u.
No, to nie do końca tak - PLA jest fajnym materiałem do drukowania amatorskiego - figurki, wazy, przedmioty które nie będą obrabiane. ABS jest standardowym materiałem dla inżyniera, można go w prosty sposób obrabiać i wygładzać.
Czy w takim razie lepiej zainwestować drugie tyle i kkupić cos światło utwardzalnego, ale o bardzo malym polu roboczym?
Nie. Spektrum zastosowań fotopolimerów jest nieco inne. Jedno drugiego nie zastąpi. Tak naprawdę aby być konkurencyjnym powinno się mieć drukarki w obu tych technologiach, potem powoli zbierać na kolorową drukarkę proszkową.

Fotopolimery nie muszą mieć bardzo małego pola roboczego, choć zwykle im mniejszy model tym wyższa jakość. Przykładowo B9Creator ma regulowane pole pracy - maksymalnie 102x76x206mm, ale przy druku z maksymalną rozdzielczością zmniejsza się ono do 51x38x206mm. Dzięki temu można drukować zarówno dosyć duże i skomplikowane modele artystyczne jak i super dokładne pierścionki - ale nie na raz.
  • BlazakoV
  • BlazakoV Avatar
Ostatnio zmieniany: 01/15/2014 23:00 przez BlazakoV.

Wybór drukarki 3d 01/15/2014 23:01 #7494

Wiele mi się już wyjaśniło. Teraz tylko zostało zamawiać i czekać:) Mam nadzieje, że skoro firma jest z Polski to wsparcie będzie bezproblemowe. Czy pole robocze na poziomie 205 x 205 x 190 mm to nie za mało?
Ostatnio zmieniany: 01/15/2014 23:10 przez Małolat.

Wybór drukarki 3d 01/16/2014 01:11 #7495

Czy pole robocze na poziomie 205 x 205 x 190 mm to nie za mało
Nie, rzadko drukuje się tak duże przedmioty. Poza tym wydruki z ABSu można bezproblemowo kleić acetonem i cyjanoakrylanami.
  • BlazakoV
  • BlazakoV Avatar

Wybór drukarki 3d 02/05/2015 13:26 #8292

Witam
widzę że pojawił się tu temat zakupu drukarki, wiec chciałam zapytać co sądzicie o drukarce Delta RW 14. Zastanawiam sie nad zakupem, a wiem ze jest w rozsadnej cenie. Z góry dziekuje za podpowiedzi.

Pozdrawiam :)
  • IK
  • IK Avatar
  • Strona:
  • 1

• Polityka Prywatności  •  Regulamin  • Kontakt• FAQ                                                                                                                                                                           Monkeyfab 2013