Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Drukarka Zortrax

Drukarka Zortrax 11/03/2012 14:04 #3656

yru napisał:
a mimo to wolalbym kupic cos "naszego" nawet, gdyby nie bylo roznicy w cenie, tak dla zasady, i nie kupczenia naszym PKB bezpodstawnie.

To może coś takiego skoro mowa o polskich produktach ?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Drukarka Zortrax 11/03/2012 14:17 #3657

a coś więcej na ten temat? bo oprócz projektu loga google milczy
Prusa i3, akcesoria i zestawy:
http://jelwek.pl
Drukowanie na zlecenie:
http://wydrukujmi.pl
Blog o RP:
http://reprap.pro

Drukarka Zortrax 11/03/2012 17:58 #3659

Macie coś poza renderem?
  • BlazakoV
  • BlazakoV Avatar
  • Podziękowania: 13
FreeDim - drukarki fotopolimerowe

Drukarka Zortrax 11/03/2012 19:08 #3660

Też mam taki render

Z tym że prototyp już drukuje a w przyszłym tygodniu pojawi się relacja budowy pierwszego egzemplarza produkcyjnego

Drukarka Zortrax 11/04/2012 07:55 #3663

szalonyrys napisał:
Też mam taki render

Z tym że prototyp już drukuje a w przyszłym tygodniu pojawi się relacja budowy pierwszego egzemplarza produkcyjnego

Wszystko super, życzę powodzenia w dalszej budowie. I mam pytanie czy masz oprogramowanie do tego i jakiej elektroniki użyłeś do sterowania ?

Bo jeżeli to wszystko opiera się na elektronice z reprap'a i sofcie open sourcowym dostępnym dla każdego to masz po prostu ładnego RepRapa ;) Nie mniej jednak ładna obudowa :)

Drukarka Zortrax 11/04/2012 08:10 #3664

Póki co Micha, Ty udowodniłeś że masz bardzo ładny render ;)
Drukowanie na zlecenie:
Blog o RP:

Drukarka Zortrax 11/04/2012 09:37 #3665

bardzo ladny render inspirowany renderem Rapcrafta [praktycznie te same materialy, oswietlenie]. Po rozmieszczeniu silnikow wnioskuje ze os x i y sciagnieta z ultimakera. Panel sterujacy to tez jak zwykle 20x4 znakow i enkoder. Os Z tez z ultimakera, tylko zrobiona w alu.
Obudowa podobna do nowego replikatora, pozycja panelu sterujacego niemal identyczna, nawet kolor ten sam.
Ja dalej czekam na innowacje, ale widze kazdy w kolko mieli te same pomysly i krzyczy "oh ah mamy nowa djukarke tri di". A wlasnego pomyslu jak zwykle tyle co nic. No ewentualnie proboja wmawiac inne bajery za marketingowymi sloganami tak jak Rapcraft [filtry weglowe, super hiper certyfikowana elektronika, dwie glowice, skaner 3d... bla bla bla]. Oto jak wyglada Rapcraft bez tego http://www.rapcraft.com/images/3.jpg. Walajace sie kable, dolutowane wtyczki od grzania bo oryginalne sie pala. Drukowane czesci.
Podsumowujac: na mnie nie robi wrazenia, bylo takich wielu i bedzie i jakos nikt nie zostal.
Plus postawa mowiaca "nie wiem co zrobilem ale pewnie jest gorsze od mojego".
Przyganial kociol garnkowi ? :P

Drukarka Zortrax 11/04/2012 12:41 #3666

Micha to co piszesz to chyba nie dokońca zrozumienie idei reprap. Drobna przebudowa stylistyki replicatora 2 z uzyciem mechaniki z ultimaker to nie fizyka jądrowa. Mój post miał wyciągnąć jakieś informacje zamiast których dostałem pojazd po moim renderze. Czym skutkuje metalowa obudowa a nawet zastosowanie "własniej elektroniki" jeśli układ ruchu jest skopiowany z ultimaker. Równie dobrze mogę powiedzieć ładny render metalowego ultimakera.

Wulfnor masz rację pisanie sloganami to bez sens. Jednak patrząc na normy i wymagania BHP itd to u siebie będę miał filtr weglowy, opcję 2 głowic. Ale drukarkę projektowałem pod siebie i na moje potrzeby stąd pole robocze 30x30cm dla PLA. Certyfikowane też to będzie może nie tyle certyfikowane co przebadane pod względem bezpieczeństwa żeby nikomu rozrusznik serca nie staną jak podejdzie za blisko. Dodatkowo IdeaLab 3D będzie dostępny w sklejce jako kit a dodatkowo każdy będzie mógł sobie zbudować sam bo aktualnie powstaje dokumentacja która zostanie udostępniona dla społeczności. Wiele osób pracuje nad drukiem w naszym kraju. I wielu ludzi tworzy naprawde zajefajne rzeczy. Choćby twój Sunbeam który jest klasą samą w sobie. Krzyśkowe konstrukcje też nie mają się czego wstydzić. Ale żaden z was nie jechał po czyiś koncepcjach.

Stąd moja rada jeśli chce się coś pokazać społeczności która jest mała i dobrze się zna to lepiej nie robić tajemnicy i "amerykańskiego" marketingu z mini przeciekami tylko pisać co i jak wprost.

Drukarka Zortrax 11/04/2012 16:46 #3668

@Micha, czyli macie pomysł, render (dość świeży bo widać w nim inspiracje nowym Replicatorem) i pewnie szukacie inwestora. :)

I chyba nie zdajecie sobie sprawy ile czasu wam zajmie zrobienie elektroniki i softu do niej który miałby takie możliwości jak reprapowy... Nie wspominam już o możliwości złamania kilku patentów. Niemniej powodzenia ;)
  • BlazakoV
  • BlazakoV Avatar
  • Podziękowania: 13
FreeDim - drukarki fotopolimerowe

Drukarka Zortrax 11/04/2012 17:10 #3669

tutaj twierdzisz że słyszałeś o niej:
http://www.designfutures.pl/?p=53794
Jeśli to jakiś sposób na reklamę to dosyć dziwny
Drukowanie na zlecenie:
Blog o RP:

Drukarka Zortrax 11/04/2012 17:58 #3670

To jest właśnie partyzancki marketing. Objeżdżanie innych i wielkie przygotowywanie rynku pod swój produkt. Swego czasu repcraft kreował się na polskiego wynalazcę druku 3d w mediach. A jak to się skończyło wiele osób widzi. Pojazd po nich w komentarzach że to żaden wynalazek a jedynie kopia reprapa. Nie wiem jak ich sprzedaż ale w żadnych międzynarodowych listingach nawet nie są ujęci. Także nie sądze aby ta forma promocji była dobrym pomysłem bo w internecie nic nie ginie a może bardzo szybko wrócić na arenie międzynarodowej.

Drukarka Zortrax 11/04/2012 18:15 #3671

niektorym sie wydaje chyba ze sa firma na miare Apple gdzie kazdy wyczekuje ich produktu :D
Co do tej wlasnej elektroniki, softu itp. Wiem ile pracy to kosztuje wiec jesli widze nagle ni z gruchy ni pietruchy kogos kto wali tektem o prawdziwej rewolucji to sorry. Arthur Wolf od smoothieware codziennie siedzi po nocach od prawie roku zeby dopracować swój driver. Sound, autor slic3ra pisze go ponad rok. Trzeba tysiaca godzin, setek wydrukow testowych, kilkudziesieciu ludzi ktorzy to beda testowac, dziesiatek godzin pracy drukarki. Nie wystarczy zrobić blaszaka z mechanika ultimakera, walnac jednym srednim renderem [ktory przy okazji jest za ciemny i cala obudowa to czarna plama] i oglosic rewolucje. A juz napewno nie wsrod ludzi ktorzy z drukiem 3d maja wiecej wspolnego niz poskladanie jednej drukareczki. Juz nie mowiac o tym ze wiekszosc z nas widzi tylko czubek gory lodowej jesli chodzi o to jakie zabawki i mozliwosci maja inne firmy. Wiekszosc siedzi w erze zwyklych walkow fi 8 i lozysk lm8uu co jesli o technike liniowa to zabaweczki.
Juz nie mowie o tym zeby ogarnac proces produkcji, dystrybucje itp itd.
No ale, zapinam pasy i czekam na rewolucje :)
Ps: sorka, ale wypilem za duzo kawy i moze pisze szybciej niz mysle, zaraz trojwymiarowo mnie pojedzie pewnie :)

Drukarka Zortrax 11/04/2012 18:59 #3672

Wulfnor ma rację. Software to ciężki kawał pracy nie możemy ocenić Twojego "softu który jest najlepszy i wyprzedza reprapa" bo go nikt nie widział.Wprowadzenie produktu na rynek to jest wielka jazda. Kilka wprowadzałem na rynek i kilka się nie udało dlatego mogę spokojnie powiedzieć tu jest Polska nie USA żeby robić przecieki w stylu apple. Nagle w sieci ludzie coś mówią o zoltrixie i ci ludzie to Micha. Moja konstrukcja czy konstrukcje Krzyśka czy Wulfnorka to drukarki skierowane do innych grup docelowych moim zdaniem doskonale się uzupełniające w dodatku budowane dla siebie i pod siebie ale nikt z nas nikogo nie jechał.

Drukarka Zortrax 11/04/2012 20:10 #3674

Na wstępie chciałbym zaznaczyć że nie znam użytkownika @Micha, rendery oraz niektóre zdjęcie a także prototypy są w posiadaniu kilku osób oraz portali i nie mam wpływu na to gdzie się one pojawią.

Oprogramowanie:
Jeżeli chodzi o oprogramowanie, pracowaliśmy przy oprogramowaniu 1.5 roku. Przy oprogramowaniu pracuje ciągle 5 programistów robiacych to zawodowo a nie hobbystycznie po nocach dlatego nie bedzie to OpenSource. Oprogramowanie powstawało od podstaw w oparciu o wiele eksperymentów i testów w których brali udział studenci jak i wykładowcy z kilku znanych uczelni na świecie - współpracowaliśmy między innymi z Beijing University Of Technology. Był to jeden z najcięższych etapów na drodze do budowy drukarki którą wystarczy podpiąć do zasilania, pociąć model, włożyć kartę SD do drukarki i rozpocząć proces drukowania. Oprogramowanie zostało już ukończone i beta wersje przechodzi setki godzin testow. Jest to pierwszy etap który postawiliśmy sobie za główny cel. Nie będę się rozpisywał więcej na ten temat w chwili obecnej bo moje słowa mogą zostać odebrane jako reklama produktu a nie o to chodzi - pozostaje poczekać jeszcze około miesiąca czasu na premierę i samemu wykreować swoją opinię na podstawie materiałów które dostarczymy jako producenci oraz naszych beta testerów którzy zapewne przekażą obszerna opinię o drukarce jak i oprogramowaniu.

Dlatego drukarka pojawi sie nagle i z duzymi obietnicami poniewaz nie jest to projekt typu zrobic wiele szumu zgarnac pieniadz z pre-orders (aka MakiBox itp.) a pozniej cos sie wymysli, wszystko pozostaje w mroku i bez zadnej wzmianki tak dlugo jak nie bedzie w 99% gotowe do przyjmowania pierwszych zamowien. Lecz jak widac musimy wyjsc z mroku jak najszybciej bo co chwile okazuje sie ze zastosowane u nas rozwiazania pojawiaja sie w innych produktach koniec koncow metoda chowania produktow skonczy sie tym ze po premierze zostanie to nazwane kopia tego lub tamtego...

Drukarka/i:

Właśnie zakończyliśmy proces przygotowania do produkcji drukarki o nazwie M-200 która będzie drukowała w technologi Fused Filament Fabrication FFF.

Proces projektowania drukarki rozpoczął się również ponad 1,5 roku temu, pochłonął bardzo duże kwoty pieniężne co było nieuniknione przy założeniu zrobienia prostej w uzyciu bez zbednych kalibracji drukarki dla przysłowiowego Kowalskiego idąc w parze z w miarę atrakcyjną ceną sprzedaży. Posiadamy duże doświadczenie w produkcji, i projekt nie był robiony chaotycznie tj. zrobimy ładny render a następnie pomyślimy jak włożyć w to mechanikę.

Pierwszym etapem było stworzenie mechaniki drukarki, która będzie bezawaryjna, precyzyjna, do tego będzie wyglądała tak żebyśmy mogli postawić drukarkę na biurku i nie kolidowała ona z otoczeniem. Jak ktoś z Was zauważył osie X i Y są bardzo zbliżone do Ultimakera (przy okazji dla niewtajemniczonych Ultimaker nie jest autorem tego rozwiązania pierwowzorem jest Multifab z MiT a odnośnie osi Z to można spotkać się z nią już w modelach drukarek z lat 90). Oś Z jest inna i przy okazji posiada srube kulkowa (wymog ze wzgledu na to ze oprogramowanie wykonuje skoki przy dluzszych przesunieciach glowicy). Więcej będzie można się dowiedzieć na stronie produktu która będzie uruchomiona za kilka dni a moze i dluzej.

Po tym etapie skupiliśmy się na obudowie, miała być stabilna w miarę lekka i na czasie. Po próbach z różnymi rodzajami plastiku, akrylu itp zdecydowaliśmy się na aluminium. Odnośnie koloru wybór padł na czarny z uwagi zachowania ciągłości produkcyjnej tego koloru - przy innych kolorach niestety nie ma gwarancji zachowania danej barwy, więc przykładowo czerwony z 1 partii może mieć zupełnie inny odcień niż czerwień z 2 partii. To było głównym czynnikiem wpływającym na wybór koloru a mowimy tutaj o fabrycznej produkcji a nie malowaniu tego przez jedna osobe w garazu. Poza tym idąc tokiem myślenia to jest kopia tamto jest kopią mogę śmiało stwierdzić że Mercedes kopiuje kolory od BMW które kopiuje od Audi :)

Mechanizmy które mają sensowne zastosowanie w podobnych urządzeniach już wynaleziono, jedyne co pozostaje to udoskonalanie istniejących rozwiązań a nie wyważanie otwartych drzwi. Uważam że każdy projekt który ujrzy teraz światło dzienne będzie można nazwać klonem, kopią itp. Każdy ma do tego prawo, ja osobiście zawsze staram się wydać opinię po obejrzeniu wnikliwie danego projektu - z doświadczenia wiem że diabeł tkwi w szczegółach.

Render z maja 2012 kiedy to jeszcze Replicator był drewniany a nie metalowy.

Jesteśmy też na ukończeniu projektu o nazwie M-120 będzie to nieco mniejsza drukarka niż M-200, mechanika wraz z obudową została w pełni skończona, pozostały małe szlify i wiele miesiecy testow z racji tego ze to drukarka typu - kliknij drukuj poczekaj xx min otworz drzwiczki i wyjmij wydrukowany model nie moze posiadac nawet malego niedociagniecia lub wymogu kalibracji/serwisowania przez uzytkownika.

Render:

I małe zdjęcie które mogę teraz pokazać, mam nadzieję oszczędzając zbędnych toksycznych aluzji co do tematu render<>rzeczywistosc:

Jeżeli będą jakieś pytania z chęcią odpowiem. Nie ujmuję tutaj żadnemu projektowi który powstał czy też powstaje - wiem ile wysiłku w to trzeba włożyć i szanują pracę oraz zapał innych ludzi związanych z tą branżą.

Pozdrawiam
Rafał
  • Gość
  • Gość Avatar

Drukarka Zortrax 11/04/2012 20:22 #3675

No i tak się robi dobrą robote gratuluję projektu. Chciałem zapytać gdzie to będzie budowane bo Pekiński Uniwersytet nasuwa pewne skojarzenia

• Polityka Prywatności  •  Regulamin  • Kontakt• FAQ                                                                                                                                                                           Monkeyfab 2013