Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Wygładzanie powierzchni.

Wygładzanie powierzchni. 06/28/2012 08:42 #1735

Na ten temat można znaleźć na necie najmniej. Są to raczej krótkie opisy osób, które gładzenie robiły przy użyciu acetonu lub wykonały sporo manualnej pracy z użyciem papieru ściernego.

Czy spotkaliście się z jakimiś innymi pomysłami? Dla mnie niestety, i aceton, i papier ścierny, to rozwiązania nazbyt czasochłonne, wymagające ponadto cierpliwości.
Gdzieś mi się o uszy obił jakiś podkład i jakiś klej, ale nie wiem gdzie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wygładzanie powierzchni. 06/28/2012 14:32 #1739

Ja właśnie tarłem papierem. Ogólnie efekt całkiem całkiem ale nie polecam. O żadnym kleju nie słyszałem, ale polecam po prostu szybę. Zawsze gładka i równa i tania :)

Wygładzanie powierzchni. 07/02/2012 06:18 #1778

Na prawdę nikt nie wygładza wydruków?

Wygładzanie powierzchni. 07/02/2012 09:16 #1779

Czytałem jeszcze, że używają nagrzewnic dmuchających gorącym powietrzem a do ogólnego utwardzenia obiektu wygrzewają w piekarniku.
Malowanie acetonem nie daje idealnych rezultatów, powierzchnia nie jest potem gładka i jednolita.
Przy dużej ilości różnych niedociągnięć jakie produkuje reprap manualna obróbka bardziej złożonych modeli raczej jest nieodzowna.

Najgorzej jest przy odcinaniu rafta i supportu...

Wygładzanie powierzchni. 07/02/2012 11:31 #1784

No to może zacznę od suszarki. Wkładałem już wydruk do wrzątku, ale wyjmując go zdeformowałem.

Wygładzanie powierzchni. 07/04/2012 23:51 #1804

Gdzieś był post dotyczący tej sprawy (poszukam). Rzecz jest trochę niebezpieczna :| Bierze się michę ze stali nierdzewnej. Tam wlewa się trochę acetonu. Michę przykrywa się szkłem hartowanym z otworem pośrodku. Otwór służy do zamocowania sznurka na którym zawieszony jest model. Otwór zaklejamy czymś na szybko (kit ?) Michę stawia się na podgrzewaczu. Gazowym ? :twisted: Nigdy! Aceton zaczyna parować, model musi być w oparach, przez jakieś 15-20 s czyli krótko. Potem szybko do roztworu sody. Powtarzać do uzyskania oczekiwanego efektu. Podobnie działa Stratasys Smooth Station. Uwaga! Pary acetonu są zaj... wybuchowe. Dlatego, jedna iskra i łapek brak... Ostrożnie z tym wynalazkiem ...

Wygładzanie powierzchni. 07/05/2012 18:00 #1817

ojojoj aż się bałem to czytać :) post całkiem jak z jakiegoś poradnika dla małych terrorystów :)

Wygładzanie powierzchni. 07/07/2012 21:43 #1844

I dobrze, przynajmniej rąk komuś nie pourywa :) <br /><br />-- 07 lipca 2012, 23:43 --<br /><br />Mam nadzieję ...

Wygładzanie powierzchni. 07/08/2012 13:22 #1853

Ale i tak coś w tym stylu spróbuje:) tylko wymyślę jak najpierw aby było bezpiecznie :)

Wygładzanie powierzchni. 07/10/2012 19:58 #1889

Tylko naprawdę uważaj, bo jak rozmawiałem ze specem od tworzyw i rozpuszczalników o tym, to tylko się uśmiechał, a potem popukał w głowę ;)

tu masz link

http://forums.reprap.org/read.php?1,87026

Pozdrawiam

Wygładzanie powierzchni. 07/10/2012 20:35 #1893

Taa

to jest szczególnie fajne

foto by Andrew Diehl

Ale na końcu linka jest ciekawa rzecz...facet CdnReprap opisuje własnego pomysłu metodę.
Miesza toluen, xylen i keton(?tu chyba chodzi mu o aceton) w proporcjach 0.45, 0.45, 0.1 i opryskuje tą miksturą modele przy pomocy tego: http://www.preval.com/what-is-preval

Jakoś temat się nie rozwinął a ma już rok.
Może warto tego spróbować.

Wygładzanie powierzchni. 07/10/2012 21:16 #1900

Tak, jak zobaczyłem te zdjęcia to pomyślałem, masakra ...

No, jakieś tam efekty są...

Pary acetonu zawsze będą dawać lepsze rezultaty, bo powietrze będzie wypychane do góry i nie pojawią się jakieś nierówności. Problem jest też w zatrzymywaniu reakcji rozpuszczania. Dlatego też gdzieś czytałem o roztworze sody, którym neutralizuje się pary. czyli proces wygląda mniej więcej tak: model jest wkładany w pary acetonu, potem jest traktowany kąpielą w roztworze sody. Potem osuszanie i znowu powtarzany jest proces, do uzyskania zamierzonego efektu. Wadą procesu jest to, że traci się ostre kanty modelu.

No, a jak ktoś ma kaskę to proszę... http://www.fortus.com/products/finishing-touch-smoothing-station.aspx

Wygładzanie powierzchni. 08/19/2012 19:12 #2217

A przeszło komu przez myśl by skonstruować coś na wzór pralki, w której by się wrzucało ścierniwo jak korundowy czy kwarcowy proszek, po czym żeby wrzucić części i niech się ścierają? W pro firmach tak robią by wygładzić materiał produktu, pralka szybko nie musi się kręcić, tak tylko tylko. Konstrukcja niemal banalna, choć ja jeszcze takowej nie robiłem, trzeba znaleźć/zrobić bęben z otwieranym wieczkiem, i położyć na 2 obracających się wałkach, jak opona na wałkach na hamowni, i już właściwie. :geek:

Wygładzanie powierzchni. 08/19/2012 19:33 #2219

Obrazkowo to jest obróbka wibrościerna przy pomocy odpowiednich kształtek. Wystarczy do tego taka pralka: http://www.youtube.com/watch?v=hLPRd0mjqD8
  • pitsa
  • pitsa Avatar

Wygładzanie powierzchni. 08/19/2012 20:24 #2224

A może aerograf? Całkiem dobre, precyzyjne (grubość lini do 0.1mm) sprzęty można nabyć za 120zł, do tego kompresorek i jazda. Można spryskać lekkim roztworem acetonu, a potem zdmuchać samym powietrzem. Ma to jakiś sens?

Wpadł mi też do głowy pomysł z dwoma aerografami - chwila pod acetonem, chwila pod czymś, co ten aceton zneutralizuje. To jest do zrobienia.
  • BlazakoV
  • BlazakoV Avatar
  • Podziękowania: 13
FreeDim - drukarki fotopolimerowe
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

• Polityka Prywatności  •  Regulamin  • Kontakt• FAQ                                                                                                                                                                           Monkeyfab 2013