Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Wygładzanie powierzchni.

Wygładzanie powierzchni. 12/21/2013 17:25 #7414

Hm... moje pierwsze wydruki dopiero powstają, ale ich chropowata powierchnia nie daje mi spać nocami ;)
Aceton wydaje się być sensownym pomysłem, na pewno niedługo spróbuję.
Czy ktoś z Was może widział efekty obróbki refinerem? Wygląda aż nazbyt dobrze...
centrumdruku3d.pl/3d-refiner-szybka-obrobka-wydrukow-3d/

Jak się zabieraliście za pierwsze próby z acetonem? Czy przedmioty, które są w miarę "obłe" można po prostu na chwile zanurzyć w acetonie, a potem oczyścić?
Ostatnio zmieniany: 12/21/2013 19:33 przez Morgie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wygładzanie powierzchni. 12/21/2013 20:07 #7416

Pierwsza i najważniejsza sprawa. Aceton jest substancją dość niebezpieczną. Pisze dość ponieważ część Kolegów zasłania się kartą techniczną acetonu, że to nie jest substancja niebezpieczna. Ale tak można długo się spierać.
Karta techniczna
Generalnie to ciecz śmierdząca, łatwopalna rozpuszczająca wiele materiałów. Trzeba obchodzić się z nią ostrożnie.
Acetonem można wygładzać wydruki tylko z ABS. PLA nie jest rozpuszczany przez aceton.
Proces wygładzania wydruku polega na rozpuszczaniu wierzchniej warstwy, która rozlewa się niejako na powierzchni.
Wydruk najlepiej wygładzać w oparach acetonu. Czyli słoik na dnie którego wlewamy aceton a wydruk zawieszamy w powietrzu lub stawiamy na szklanej podpórce. Słoik należy zakręcić , zakrętką z kilkoma dziurami ( chodzi o wentyl bezpieczeństwa- otwory uchronią przed rozsadzeniem słoika ). Czas takiej kąpieli zależy przede wszystkim od od temperatury acetonu i wynosi ok kilkudziesięciu minut ( temp. około 50 stopni C) do kilku godzin w temperaturze pokojowej. Czas kąpieli trzeba ustalić samodzielnie. Zbyt krótki słaby efekt wygładzania - zbyt długi uszkodzone szczegóły wydruku.
Specjalistą w dziedzinie wygładzania wydruków jest Kolega Skawikk. Bardzo się wyspecjalizował szczególnie w jednym wydruku :)
  • Jaszuk
  • Jaszuk Avatar
  • Podziękowania: 2
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

• Polityka Prywatności  •  Regulamin  • Kontakt• FAQ                                                                                                                                                                           Monkeyfab 2013