Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Drukowanie 3D zmienia branżę energii słonecznej

Drukowanie 3D zmienia branżę energii słonecznej 02/26/2013 12:29 #5416


Po tym jak prezydent Obama w orędziu mówił, że technologia druku 3D "może potencjalnie zrewolucjonizować sposób w jaki produkujemy prawie wszystko." Już teraz możemy powiedzieć, że druk 3D był używany w prawie każdej dziedzinie, jaką możemy sobie wyobrazić. Ostatnio John J Licata z brytyjskiego Guardiana pisał jak wiele ta technologia może zmienić w korzystaniu z energii słonecznej.
"Wierzę, że ta nowa metoda druku może zmienić zasady gry w produkcji przestrzennych ogniw słonecznych,pozwalających na przechwytywanie większej ilości światła słonecznego niż tradycyjne modele fotowoltaicznych. W jaki sposób? Są bardziej precyzyjne (dzięki zastosowaniu miedzi, indu, galu, selenku: czyli CIGS), mniej skomplikowane i ważą mniej .... Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) uważają, że 3D panele słoneczne mogą być około 20% bardziej wydajne niż ich płaskie odpowiedniki."

Zespół naukowców z MIT wychodzi z zupełnie nieszablonowego podejścia do aranżacji ogniw słonecznych - chcą je tworzyć w formie kostek lub wież z rozciągającymi się w górę ogniwami w różnych konfiguracjach. Tego typu struktury są w stanie zbierać więcej światła słonecznego rano, po południu i w zimie, czyli w okresach, kiedy słońce pada pod ostrym kątem i jest bliższe horyzontu.
"Dodatkową korzyścią przy wykorzystaniu druku 3D jest ogromna redukcja kosztów. Szacuje się, że nawet 50% wydatków na produkcję można zredukować eliminując nieefektywne, tradycyjne metody. Redukcja kosztów może też być związana z mniejszą stratą kosztownych materiałów takich, jak szkło, polisylikon, czy ind. Możliwość produkcji indywidualnie dostosowanych do potrzeb klienta, tanich i efektywnych paneli na miejscu może postawić na głowie przemysł fotowoltaiczny, coraz bardziej oparty na imporcie z Chin. Taka sytuacja byłaby nie tylko wymarzonym rozwiązaniem dla lokalnych producentów, ale też dużym odciążeniem dla środowiska naturalnego (mniejszy transport, produkcja w Chinach nie trzyma żadnych norm środowiskowych)."
Czekamy na szczegóły.

Czy to możliwe, aby panele o skomplikowanej strukturze, produkowane w z wykorzystaniem druku 3D, były tańsze od masowo produkowanych instalacji płaskich? Choć ciężko w to uwierzyć, to perspektywy stojące przed taką technologią są i tak obiecujące. Panel fotowoltaiczny wykonany na bazie lekkiego i elastycznego materiału, sterowany komputerowo w poszukiwaniu optymalnego nasłonecznienia, jako ruchome źródło zasilania? Absolutnie tak!
Można też spodziewać się, że lokalna produkcja takich urządzeń spotka się ze wsparciem instytucji państwowych, które przecież mają zobowiązania do redukcji emisji zanieczyszczeń. W założeniu przyjazna środowisku branża energetyki słonecznej, w sytuacji, gdy panele transportowane są przez pół świata i produkowane w urągających jakimkolwiek normom warunkach, przestaje być "zielona". Pora na zmiany!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
  • Strona:
  • 1

 

• Polityka Prywatności  •  Regulamin  • Kontakt• FAQ                                                                                                                                                                           Monkeyfab 2013