Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Druk 3D w podboju kosmosu

Druk 3D w podboju kosmosu 02/24/2013 07:34 #5348


Inżynierowie z NASA budują największą rakietę wszechczasów, tak potężną, aby mogła wynieść człowieka dalej niż na księżyc. A przy budowie używają materiałów popchodzących z druku 3D.
Rakieta nazywana Space Launch System (SLS) jest częścią ogłoszonego przez Barracka Obamę planu wysłania załogowego statku na Marsa w połowie lat 2030tych.


Aby przyspieszyć prace przy projektowaniu silników, wykorzystywana jest technologia zaawansowanego trójwymiarowego druku, oparta o selektywne topienie materiału laserem(SLM). W przeciwieństwie do tradycyjnych metod budowy rakiety, czyli zestawianiu ze sobą różnych elementów w różnych konfiguracjach, drukarka 3D warstwa po warstwie gotowy element z wybranego materiału. W tym przypadku z tworzywa sztucznego. To co kiedyś zajmowało tydzień, dziś trwa kilka godzin.
"Zdecydowaliśmy się na tą technologię aby zredukować koszty, ale też aby przyspieszyć prace i zmniejszyć wagę części. Dużą zaletą jest to, że przy druku 3D nie ma spawów,nitowań, łączeń ani innych miejsc potencjalnie nieszczelnych. Wszystko zaczyna się od zera i staje się tym, czym chcesz za jednym zamachem"
NASA Administrator Charles F. Bolden, Jr.Okazuje się, że te lekkie, drukowane elementy z tworzyw sztucznych znoszą ciężkie warunki panujące w rakiecie pierwszego stopnia lepiej niż cięższe, spawane odpowiedniki.
Chociaż to Mars jest celem na przyszłości dla SLS, to dużo wcześniej rakieta poleci na wybraną asteroidę. Możliwość dostania się do ciała niebieskiego o małych rozmiarach jest ogromną zaletą misji kosmicznych. Czemu to takie istotne? Po ostatnich wypadkach w Okręgu Czelabińskim w Rosji wiemy jak destrukcyjne potrafią być kolizje niewielkich obiektów z Ziemią. Pora przygotować się na ewentualność wykrycia dużego obiektu na torze kolizyjnym z naszą planetą. Pamiętacie "Armagedon" z Brucem Willisem? To całkiem realny scenariusz.
"Im dalej możesmy przechwycić asteroidę, tym mniej musimy zrobić, aby wytrącić ją z ziemskiej orbity. Jeśli możemy wykryć i scharakteryzować asteroidę zagrażającego naszej planecie, musimy mieć możliwość dostać się tamjak szybciej."twierdzi Bolden
Czy druk 3D pomoże uratować Ziemię przed zagładą?

via Mashable
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
  • Strona:
  • 1

 

• Polityka Prywatności  •  Regulamin  • Kontakt• FAQ                                                                                                                                                                           Monkeyfab 2013