Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: New Scientist: Druk 3D w pracach nad sztucznym mięśniem

New Scientist: Druk 3D w pracach nad sztucznym mięśniem 02/21/2013 18:18 #5306


Oryginalny tytuł artykułu wydaje się dość sensacyjny jak na poważne, naukowe pismo :)

http://bcove.me/qt7ji5so
Pod powyższym linkiem zobaczycie film pokazujący sztuczne "bicie serca" wywołane pracą mięśnia wydrukowanego w 3D. Choć trudno patrząc na filmik w to uwierzyć, tym co powoduje pulsowanie jest żywy materiał.

Autorem tego projektu jest Peter Walters z Uniwersytetu Zachodniej Anglii w Bristolu. Pompa wykorzystuje gaz wytwarzany przez żywe kultury bakterii drożdży do wytworzenia ciśnienia rozciągającego membranę, dlatego urządzenie można nazywać "sztucznym mięśniem". Zawór aktywowany impulsem elektrycznym pochodzącym z mikrobiologicznych ogniw kontroluje ruch membrany - otwiera się aby zmniejszyć ciśnienie kiedy mięsień jest w pełni rozciągnięty, pozwalając mu ponownie skurczyć się do stanu spoczynkowego przed kolejnym cyklem.


Według Waltersa użycie kultur drożdży pozwala na wytworzenie dużego ciśnienia w krótkim czasie. Wadą takiego rozwiązania jest... swąd: "Przez to wszystko w moim laboratorium pachnie jak w browarze" żali się naukowiec.

Wyzwaniem jest też usuwanie odpadów wytwarzanych przez drożdże. Tutaj duże nadzieje wiąże ze współpracą z firmą Ecobot, która pracuje nad robotami zasilającymi się ściekami i odpadami. Brzmi to fantastycznie, ale gdzie w tym wszystkim druk 3D?

Drukarka 3D stworzyła strukturę tego bio-siłownika- komponent sztywne i formy używane do odlania elastycznych komponentów z elastomeru silikonowego. Dzięki technologii druku 3D można było drukować te elementy bezpośrednio z komputera, co bardzo przyspieszyło prace. Do wykonania tego niezwykłego projektu wykorzystana była drukarka Objet (Stratasys) wykorzystująca fotoutwardzalną żywicę.

Cóż, po takim tytule i po naszych wcześniejszych publikacjach spodziewaliśmy się mięśnia pochodzącego z druku tkanek. Ale taka bio-pompa może mieć wiele zaskakująco praktycznych zastosowań, szczególnie dla tych badaczy, którym nie straszny zapach browaru.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
  • Strona:
  • 1

 

• Polityka Prywatności  •  Regulamin  • Kontakt• FAQ                                                                                                                                                                           Monkeyfab 2013