Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: FABULONIA: targowiska druku 3D z pomysłem na prawo autorskie

FABULONIA: targowiska druku 3D z pomysłem na prawo autorskie 02/21/2013 11:45 #5299

Podczas gdy druk 3D powoli staje się powszechnie stosowanym rozwiązaniem w różnych gałęziach przemysłu, prawa do projektów 3D stają się coraz bardziej istotne. Klientom coraz częściej zależy na oryginalności projektów, ale liczba stron nielegalnie je dystrybuujących jest wciąż bardzo duża. Jakiś czas temu rozpoczęto walkę z tą formą piractwa i wiele stron dostało praowomocne wezwania do zaprzestania działalności, ale problem wciąż istnieje. Z taką sytuacją zamierza rozprawić się najnowszy startup o wdzięcznej nazwie [url=http://www.fabulonia.com:jsbyelng]FABULONIA[/url], dzięki któremu firmy i projektanci mogą bezpiecznie zarabiać online na oryginalnych projektach 3D.

FABULONIA jest w założeniu bazą dla giełd i serwisów 3D, gdzie właściciele praw autorskich do projektów mogą otwierać sklepy online i handlować swoimi produktami i usługami. Dla konsumentów natomiast wizyta w takim miejscu byłaby gwarancją dotarcia do orginalnego produktu o wysokiej jakości od najlepszych projektantów.

Pomysł na serwis opisuje wszystkie niezbędne kroki, od załadowania projektów 3D, przez ich przechowywanie, aż po szczegóły dystrybucji, z wykorzystaniem chroniących patent technologii, takich jak Collaborative Copyright Technology i Secure 3D Streaming. To coś innego niż stare, tradycyjne DRM(cyfrowe zarządzanie prawami), a sama FABULONIA nazywa swoje pomysły przyjaznym dla ekosystemu podejściem do praw autorskich.

Zastosowane będą różne poziomy ochrony praw autorskich: od prawa do bezpłatnej nieograniczonej dystrybucji, do licencjin płatnych. Bazy projektów mogą być przechowywane na serwerach FABULONII, jak w prywatnych "chmurach", nawet takich, które ograniczają wykorzystanie tylko do markowych drukarek 3D danego producenta.

FABULONIA jest projektem fińsko-estońskiego zespołu z biurami w Estonii i Wielkiej Brytanii. Fundatorem i szefem projektu jest Fin Kimmo Isbjörnssund były pracownik Nokii. Projekt został nagrodzony grantem rządowym jako jeden z najlepszych estońskich startupów. FABULONIA zostanie po raz pierwszy zaprezentowana na kongresie Mobile World Congress 25 lutego w Barcelonie. Jak narazie w wersję demonstracyjną serwisu zaangażowanych jest kilku projektantów i wynalazców z Finlandii i Estonii, ale po premierze bez wątpienia ich ilość będzie rosnąć.
Już teraz możesz zarejestrować się w FABULONII

Niestety nie udało nam się ustalić jeszcze szczegółów licencji typu Collaborative Copyright Technology i Secure 3D Streaming, ale w ich wypadku sprzedaje się klientowi projekt pozwalający jedynie na drukowanie projektu, niemodyfikowalny w programach typu CAD.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

FABULONIA: targowiska druku 3D z pomysłem na prawo autorskie 02/21/2013 22:27 #5311

Dr.Plama napisał:
Niestety nie udało nam się ustalić jeszcze szczegółów licencji typu Collaborative Copyright Technology i Secure 3D Streaming, ale w ich wypadku sprzedaje się klientowi projekt pozwalający jedynie na drukowanie projektu, niemodyfikowalny w programach typu CAD.
Ciekawe jak zabiezpieczą plik STL przed modyfikacją :lol:

Według mnie to nie ma prawa wypalić, chyba że nawiążą współpracę z jakimś Makerbot'em, Objet'em lub Stratasys'em, który wprowadzi dla nich modyfikacje swojego softu do obsługi drukarki.
  • viresx
  • viresx Avatar
  • Podziękowania: 3
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
  • Strona:
  • 1

• Polityka Prywatności  •  Regulamin  • Kontakt• FAQ                                                                                                                                                                           Monkeyfab 2013