Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Nylon 618

Nylon 618 02/19/2013 16:28 #5254

Niespełna pół godziny po wypadku pacjent trafia na stół operacyjny. Prześwietlenie wykazało rozbicie górnej części kości udowej, w tym główki kostnej stawu biodrowego. Stan kości po operacji wyklucza standardową wymianę stawu biodrowego. Zespół postanawia drukować w 3D górną część zniszczonej kości na … standardowej drukarce reprap korzystającej z nowego materiału, tolerowanego przez ludzkie ciało. Ten materiał to nylon, używany w medycynie od ponad 50 lat, a w druku 3D dopiero od 3 miesięcy.

Już teraz w wielu miejscach na świecie chirurdzy badają przydatność Nylonu 618 w niezliczonych zastosowaniach takich, jak protezy kości, czy obudowy części elektronicznych (rozrusznik serca) umieszczonych w ciele. Jeszcze niedawno stworzenie protezy dopasowanej do pacjenta wymagało licznych prób i przymiarek, lecz już niedługo dzięki kombinacji skanowania i druku 3D dostosowana do indywidualnych potrzeb proteza może zostać wykonana na miejscu, w krótkim czasie i dzięki niedrogiej drukarce Reprap.

Joris van Dam z Hagi jest autorem szkoleń wprowadzających do pracy na „ludzkich technologiach” druku 3D:
Dzięki sile i wytrzymałości Nylonu 618 możemy projektować np. specjalne wkładki do butów dla pacjentów z sensorami nacisku stopy na podłoże. Teraz takie rzeczy są robione ręcznie. Sensory można umieszczać w takiej wkładce w trakcie drukowania.
Kolejną możliwością są wszczepialne sensory, które dzięki elastyczności nylonu byłyby komfortowe dla skóry.
Największym wyzwaniem i nadzieją jest tutaj drukowanie ruchomych części stawów. Do tej pory nie ma rzadnych doświadczeń z drukowaniem takich rzeczy, dlatego, że materiały takie jak ABS i PLA są zbyt szorstkie do takich celów, natomiast nylon jest wytrzymały, ale i śliski.

Protezy chrząstki?

Jednym z najbardziej ekscytujących możliwych wykorzystań drukowanych specjalnie dla danego pacjenta komponentów jest edoprotezoplastyka tkanki chrzęstnej. To często dużo trudniejsze niż przy kościach, bo część musi pasować i 3D dealnie do istniejących wewnętrznych struktur kości, być wystarczająco elastyczną i jednocześnie odpowiednio wytrzymałą aby nie pozwolić wypaść kości ze stawu, a przede wszystkim zapewnić dobrą, śliską powierzchnię.

Elektrochemia


Jedną z większych zalet druku 3D jest możliwość tworzenia takich części, jakich nie można wykonać żadną frezarką. Części ze skomplikowanymi rurkami, przewodami, komorami i wewnętrznymi zaworami łatwo wykonać z nylonu. Dodatkowo nylon nie wchodzi w reakcje z większością związków chemicznych, nie rozpuszcza go aceton. Przy zastosowaniu medycznym można dzięki temu drukować wrażliwe elementy elektromechaniczne, których wykonanie normalnie wymagałoby użycia bardzo kosztownego oprzyrządowania.

Rozwój technologiczny i design


Zostawmy na chwilę medycynę. Przemysł również czerpie pełnymi garściami z nowinek druku 3D. Do tej pory użytkownicy drukarek typu Reprap mogli co najwyżej tworzyć części o ograniczonej funkcjonalności, raczej służące jako wzór danego elementu. W ciągu trzech miesięcy od premiery nylonu 618 wiele firm opracowało dzięki niemu funkcjonalne części do swoich projektów.

Neil Waldbaum, główny projektant Deep Orange Design z Australii był jednym z pierwszych konstruktorów korzystających z nowego materiału:
Deep Orange Design projektuje i rozwija produkty. Generalnie pomagamy inwestorom realizować ich pomysły z projektów naszkicowanych w przypływie natchnienia na serwetce w funkcjonalne prototypy. Nylon jest dla nas świetną alternatywą wobec PLA i ABS do pracy na naszej drukarce 3D Touch, ponieważ poszukujemy materiału o dobrych właściwościach strukturalnych, ale nie niszczącego się pod wpływem uginania. 618 okazał się zapewnić te cechy z powodzeniem.

Wydany mniej niż trzy miesiące temu, 618 jest nowym materiałem dla wszystkich drukarek 3D typu reprap i naprawdę podnosi poprzeczkę w kwestii funkcjonalności części drukowanych w tej technologii. Cena 618 nie czyni go mniej przystępnym nież PLA i ABS. Możesz po prostu zmieniają materiał na 618 i kontynuować drukowanie.

Czas na biznes

Jednym z najbardziej zaskakujących zjawisk od początku sprzedaży nylonu 618, była ogromna liczba wniosków o udzielenie informacji, które pochodziły nie od społeczności druku 3D, ale z przemysłu medycznego, klinicznego i zaawansowanych technologii. Inżynierowie, projektanci, lekarze i specjaliści innych dziedzin technicznych szybko zaczęli pytać o specyfikacje 618 i jakie jest możliwe wykorzystanie go w ich specjalności. Produkcja oparta na wydrukach 3D w końcu robi się konkurencyjna wobec tradycyjnych technologii. A kto pierwszy opracuje odpowiednie rozwiązania ma szanse zarobić najwięcej.
via 3ders.org
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nylon 618 02/19/2013 18:22 #5255

W sumie nic nowego, o nylonie było już na obydwu forach i można już go kupić w Polsce u dystrybutora.
  • acc
  • acc Avatar
  • Offline
  • Posty: 212
  • Podziękowania: 1
Pozdrawiam,
Adam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
  • Strona:
  • 1

 

• Polityka Prywatności  •  Regulamin  • Kontakt• FAQ                                                                                                                                                                           Monkeyfab 2013