Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Nowe wieści z Chin

Nowe wieści z Chin 02/18/2013 16:22 #5237

Za Wang Ying in Shanghai (China Daily).

"Jeśli chcesz być na bieżąco z drukiem 3D, miej wzrok zwrócony na wschód" - całkiem nowe chińskie przysłowie

Wiele razy pisaliśmy o zainteresowaniu Chińczyków rozwijającą się technologią druku 3D. Zwolennicy tej nowej technologii twierdzą, że może zwiastować trzecią rewolucję przemysłową.
W najnowszym filmie Jackiego Chana "CZ12"widzimy scenę, w której aktor wykorzystuje specjalnie wykonane rękawice do skanowania brązowych, starożytnych głów zwierząt, a następnie odtwarza je za pomocą drukarki przestrzennej.
[youtube:poh6qc5d][/youtube:poh6qc5d]
Przy okazji, to pierwszy filmik na naszym nowym kanale Youtube

Choć scenariusz jest fikcją, trójwymiarowa technologia druku istnieje obecnie i będzie szeroko stosowana w wielu gałęziach przemysłu już wkrótce. Badacze i naukowcy nazywają to "addytywną produkcją", ale częściej używa się określenia druk 3D.

W połowie października ubiegłego roku, Chińska Akademia Inżynierii rozpoczęła badania nad perspektywami rozwoju tej branży. Wiele spośród rozpoczętych wtedy projektów zostanie sfinalizowanych już w marcu tego roku, a ostateczny wynik prac zostanie przedstawiony odpowiednim władzom w czerwcu. Oczekuje się, że po opublikowaniu raportu z badań rząd da zielone światło i wsparcie finansowe, co zachęci więcej małych i średnich przedsiębiorstw, aby wejść do tej obiecującej branży.

Wczesny rozwój drukowania 3D sięga 1980 roku, a jego twórcą jest Chuck Hull, mieszkający w USA współzałożyciel, dyrektor ds. technologii wiceprezes i dyrektor 3D Systems. Kilka lat później chińscy eksperci zaczęli badać ten obszar. W odróżnieniu od tradycyjnych metod produkcji opartych na usuwaniu nadmiarów materiału za pomocą cięcia i wiercenia, druk 3D tworzy obiekty, dodając kolejne warstwy z materiałów takich jak wosk, metal i poliuretan etc. według wirtualnych projektów.

Zdania ekspertów są podzielone co do przyszłości tej dyscypliny. niektórzy wierzą, że stanie ona u podwalin trzeciej rewolucji przemysłowej.
"Technologia druku 3D będzie głęboko zmieniać tradycyjne wzornictwo i modele produkcyjne. Jeśli tylko masz projekt, możemy wydrukować cokolwiek chcesz zgodnie z nim"
twierdzi Shi Yusheng, profesor Uniwersytetu Nauki i Technologii Huazhong.
"W 1999 roku wydrukowałem powłokę dla myszy komputerowej za pomocą styropianu. To był naprawdę ekscytujący moment"
, wspomina Shi.
Według Wima Michielsa, wiceprezesa Materialise w ciągu ostatnich kilku lat coraz więcej materiałów zostało przebadanych i dopuszczonych do stosowania w druku 3D.
"Oznacza to trzecią rewolucję przemysłową, ponieważ lokalna produkcja może być dokonana na żądanie według żądań klientów. Klient będzie mniej zależny od linii produkcyjnych w krajach o taniej sile roboczej. Szczególnie warto zwrócić uwagę na duży potencjał w medycynie, gdzie druk 3D otwiera drzwi do wielu nowych odkryć."
Jednak Lin Feng, zastępca dyrektora wydziału inżynierii mechanicznej na Uniwersytecie Tsinghua, traktuje nowe technologie bardziej jako dodatek do tradycyjnej produkcji.
"W przypadkach, w których potrzeba tylko kilka elementów do uzyskania gotowego produktu, zastosowanie drukowania w 3D będzie bardzo wydajny i ekonomiczny w porównaniu z tradycyjnymi metodami produkcji wymagającymi wykonania formy. Jednak tradycyjne metody wciąż są bardziej skuteczne przy masowej produkcji. To bardziej renowacja niż rewolucja"

Czy druk 3D rozpocznie trzecią rewolucję przemysłową? Tego nie wiemy. Ale przy takim zapale Chińczyków i jednocześnie śmiałych deklaracjach Białego Domu branża trójwymiarowych wydruków powoli zaczyna być polem do wyścigu zbrojeń między dwoma mocarstwami. Ciekawe, co z tego wyniknie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
  • Strona:
  • 1

 

• Polityka Prywatności  •  Regulamin  • Kontakt• FAQ                                                                                                                                                                           Monkeyfab 2013