Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: pierwszy wydruk z fotopolimerów

pierwszy wydruk z fotopolimerów 09/12/2012 09:04 #2588

Po kilkunastu miesiącach prób udało mi się dobrać składniki i otrzymać pierwsze wydruki.
Załączniki:
  • fab_robol
  • fab_robol Avatar
  • Podziękowania: 5
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

pierwszy wydruk z fotopolimerów 09/12/2012 09:41 #2589

Brawo! Rozumiem, że sam dobierasz składniki żywicy? Da się zejść do w miarę przystępnej ceny? 200zł za kilogram było by ok, w końcu to nie 100 dolców....

pierwszy wydruk z fotopolimerów 09/12/2012 21:29 #2609

Super! Obiecująco to wygląda ! Kurczę, będziesz pierwszy w Polsce ! :)

pierwszy wydruk z fotopolimerów 09/12/2012 21:32 #2610

Już jest. Pewnie by się znalazło kilka osób gdyby żywica była łatwiej dostępna ( ja na przykład)

pierwszy wydruk z fotopolimerów 09/13/2012 12:56 #2623

Patrząc na rozwój technologii chemicznych , można powiedzieć , że fotopolimery będą za chwilę tak powszechne jak np pasta do zębów.
mojeszyk napisał:
Już jest. Pewnie by się znalazło kilka osób gdyby żywica była łatwiej dostępna ( ja na przykład)

Zobacz tutaj ,
http://allegro.pl/lakier-uv-stal-15-ml- ... 29068.html
nasze dziewczyny używają już lakieru UV do malowania paznokci .
To jest właśnie ta żywica, dostępna natychmiast w ilości potrzebnej do prób, plus trochę wypełniacza plus niebieski laserek i można "drukować" :P
  • fab_robol
  • fab_robol Avatar

pierwszy wydruk z fotopolimerów 09/13/2012 16:41 #2628

ha, to na co zeszlo te kilkanascie miesiecy? ;p

GRATULACJE, moze na razie wyglada jak gluty, ale implikacje sa powazne!

za jaki czas mozemy sie spodziewac zywicy i w jakiej cenie?

projekt bedzie otwarty?
  • yru
  • yru Avatar
  • Podziękowania: 2
otwarty projekt drukarki golemD - www.thingiverse.com/thing:141321

pierwszy wydruk z fotopolimerów 09/15/2012 15:42 #2672

Przez te kilkanaście miesięcy spędziłem głównie na poszukiwaniu żródeł , zakupach próbek i kompozycjach różnych fotopolimerów.
Chciałem otrzymać np. taki skład który gwarantuje zestalenie kropli żywicy przy swobodnym opadaniu na drodze 1 m przy stałych warunkach emisji promieni UV.
Przyjąłem taki właśnie wskażnik porównawczy szybkości sieciowania fotopolimerów, żeby jakoś móc uporządkować otrzymywane wyniki.
Całkowite zestalenie co prawda się nie powiodło ale pamiętając, że każdy wydruk fotopolimerowy trafia po wykonaniu do "piekarnika UV" , można uznać że było wystarczające.
Testowałem różne wypełniacze żywić po kątem ich konsystencji po zmieszaniu i zdolności przepuszczania promieni UV.
yru napisał:
za jaki czas mozemy sie spodziewac zywicy i w jakiej cenie?

nowej żywicy chyba nie wymyślę :oops: ale już mam wypełniacze które ograniczają jej zużycie o ponad 50 %
yru napisał:
projekt bedzie otwarty?

Tak , prawie wszystkie może rozważania i analizy powstały w oparciu o materiały z sieci.
  • fab_robol
  • fab_robol Avatar

pierwszy wydruk z fotopolimerów 09/15/2012 17:25 #2682

na nadmiar czasu nie narzekam, ale jest to na tyle dobre uzupelnienie reprapa, ze chcialbym tu tez cos podzialac, zglaszam sie zatem jesli jest chec wspolpracy do pomocy przy mechaniczno softwareowym aspekcie projektu
  • yru
  • yru Avatar
  • Podziękowania: 2
otwarty projekt drukarki golemD - www.thingiverse.com/thing:141321

pierwszy wydruk z fotopolimerów 09/15/2012 17:41 #2683

yru napisał:
na nadmiar czasu nie narzekam, ale jest to na tyle dobre uzupelnienie reprapa, ze chcialbym tu tez cos podzialac, zglaszam sie zatem jesli jest chec wspolpracy do pomocy przy mechaniczno softwareowym aspekcie projektu
Oooo.. miło , dzięki.

Jest taki swieży temat Polyjet
Jakoś nie mam odwagi zaaplikować żywicy w nową głowicę drukarki , operacja pewnie będzie jednorazowa.
Najlepiej było scrackować głowicę do gęstych mediów np. do płynnych wosków, ale jak ??????
  • fab_robol
  • fab_robol Avatar

pierwszy wydruk z fotopolimerów 09/15/2012 20:14 #2690

Dawno, dawno temu ... :) miałem możliwość drukowania w kolorze na drukarce woskowej Tektronix (teraz już xerox). Gdyby tylko zmienić konstrukcję takiej drukarki, to myślę, że mogłaby ona z wosku drukować modele 3D bez jakiegokolwiek problemu.

Być może głowica tej drukarki nadałaby się na technologię PolyJet.

No, ale znowu wracamy do patentów ;)

pierwszy wydruk z fotopolimerów 09/16/2012 20:07 #2715

Głowice drukarek tektronixa to mój ulubiony typ do eksperymentów.
Mają niezaprzeczalne zalety : mogą drukować dość gęstym medium jakim jest płynny wosk a po drugie można kupić całą drukarkę stałoatramentową z serii Xerox Phaser 8k lub ploter za nie wielką kasę.
Drukarki nie da się przerobić (bo nie drukuje bezpośrednio na papierze tylko na bębnie z którego obraz transferowany jest na papier) ale można crackować sama głowicę - trzeba tylko wiedzieć jak.
  • fab_robol
  • fab_robol Avatar

pierwszy wydruk z fotopolimerów 09/16/2012 20:33 #2721

Well, this is a good point ...
fab_robol napisał:
ale można crackować sama głowicę - trzeba tylko wiedzieć jak.

Tak, można crackować, ale znowu wracamy do niewdzięcznego słowa "naruszenie patentu" albo w języku bardziej popularnym od polskiego "patent infringement"...

Swoją drogą, fajnie by było abyś coś wymyślił. Jeżeli potrzebowałbyś jakiejś pomocy śmiało wal na PW.

pierwszy wydruk z fotopolimerów 09/16/2012 22:43 #2725

@trojwymiarowo, do jasnej anielki, Ty tu będziesz się przejmował i siał defetyzm wśród forumowiczów, być może jeszcze komuś ostudzisz zapał w budowie takiego urządzenia - a za kilka lat zaleje nas masówka z Chin wyglądająca - nieprawdopodobne! - zupełnie jak Ultimaker czy MakerBot. Albo jeszcze lepiej - jak PrusaAir 3 którą razem tutaj stworzymy. I co wtedy powiesz? "Ale tak nie można, to nie fair"? :)

Patenty NIE SĄ PROBLEMEM póki nie zaczynasz sprzedawać swoich tworów, niezależnie co sądzą na ten temat producenci, którzy najchętniej nie sprzedawali by swoich produktów tylko odpłatnie wypożyczali bez możliwości ingerencji w środek (SONY próbowało to zrobić z PlayStation 3). Zaczynają się robić problemem dopiero jak próbujesz coś komercjalizować - ale wtedy dopiero przychodzi pora na zamartwianie się.

Nawet, jak jakiś życzliwy podpieprzy Cię do urzędu to póki nie sprzedajesz masówki NIKT z tym NIC nie zrobi, NIC. Nie przyjdą smutni panowie nasłani przez 3DSystems na poważną rozmowę. Nie przyjdzie Wielki Urząd sprawdzić Twój warsztat i dowalić kilkumilionowych kar za każdą wykorzystaną "niezgodnie z przeznaczeniem" część. Nie żyjemy (jeszcze) w totalnej oligarchii, gdzie firmy mogą wszystko.

Więc proszę Cię, przestań w każdym wątku o tym wspominać. Wszyscy wiemy, że to co robimy zachodzi w pewien sposób za skórę korporacjom, ale to ICH problem, a nie NASZ. Tyle mojego OT na ten temat.
  • BlazakoV
  • BlazakoV Avatar
  • Podziękowania: 13
FreeDim - drukarki fotopolimerowe

pierwszy wydruk z fotopolimerów 09/17/2012 12:31 #2750

A Junior działa:http://3dhomemade.blogspot.com/
Nie wiem czy to patenty go zatrzymywały, czy praca nad projektem.

Oczywiście, że nie ma co przesadzać z obawami.
Możemy sobie spokojnie konstruować.
3D Systems zdaje się być poza zasięgiem :) :) : http://www.3dsystems.com/press-releases/3d-systems-makes-fortunes-fastest-growing-list
Nie sądzę, żeby byli zainteresowani wojowaniem z domorosłym zielarzem :)

pierwszy wydruk z fotopolimerów 09/17/2012 16:24 #2766

quote="BlazakoV"]Więc proszę Cię, przestań w każdym wątku o tym wspominać. Wszyscy wiemy, że to co robimy zachodzi w pewien sposób za skórę korporacjom, ale to ICH problem, a nie NASZ. Tyle mojego OT na ten temat.[/quote]

;) Tak jest proszę Pana! Już się poprawiam! :)
  • Strona:
  • 1
  • 2

• Polityka Prywatności  •  Regulamin  • Kontakt• FAQ                                                                                                                                                                           Monkeyfab 2013