Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Plastiki do reprapa i wibracje prętu gwintowanego

Plastiki do reprapa i wibracje prętu gwintowanego 12/08/2012 16:59 #4122

Jakie polecacie plastiki do RepRap'a?
Głównie chodzi mi o łączenie osi X i wałków osi Z.
Zauważyłem że u mnie na wydrukach jest odcisk gwintu.

Próbowałem uniezależnić oś pionową od pręta gwintowanego (tak aby całość trzymała się na zwykłych wałkach, a nie prętach gwintowanych) - wymyśliłem coś takiego.. taki antiwibrator: :lol:

Dzięki temu teoretycznie nakrętka może ruszać się w dowolnym kierunku:

Okazało się że ktoś wymyślił, że moje plastiki będą opierać się na prętach gwintowanych (sztywne mocowanie z nakrętką), a nie wałkach prostych (mocowanie elastyczne), więc poszukuje jakiegoś lepszego rozwiązania.

Ogólnie planuje też zrobić plastiki pionowe typu "vertical-prusa", więc jak coś takiego znajdziecie to byłby super. Albo podpowiedzcie pod jakim hasłem szukać na thingiverse :?

EDIT:
Znalazłem plastiki, które teraz mam:
http://www.thingiverse.com/thing:18384<br /><br />-- 08 grudnia 2012, 19:31 --<br /><br />Ale chyba w złym dziale dodałem - ogólnie miałem napisać tylko że szukam modelu, a wyszło mi bardziej pytanie o mechanikę :?
  • viresx
  • viresx Avatar
  • Podziękowania: 3
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Plastiki do reprapa i wibracje prętu gwintowanego 12/08/2012 23:16 #4129

Ja używam właśnie takich, tylko lekko je sobie zmodyfikowałem aby mieć tylko jedna nakrętke która wchodzi ciasno. Póki co spisuje się OK
  • BlazakoV
  • BlazakoV Avatar
  • Podziękowania: 13
FreeDim - drukarki fotopolimerowe

Plastiki do reprapa i wibracje prętu gwintowanego 12/09/2012 10:33 #4130

BlazakoV napisał:
Ja używam właśnie takich, tylko lekko je sobie zmodyfikowałem aby mieć tylko jedna nakrętke która wchodzi ciasno. Póki co spisuje się OK
U mnie jedna nakrętka się nie sprawdzała, ponieważ usztywniłem pręt gwintowany od spodu.
Co ciekawe powiem nawet, że zastosowanie 1 nakrętki pogorszyło sprawę (miałem 3) - wcześniej chyba jakoś się wyrównywały:
- pojemnik na monety - ledwo widać warstwy
- zdjęcie z pierwszego posta - fale jak na morzu

Na zdjęciu dodałem kilka swoich uwag:

Zgadzacie się ze mną?
Ktoś ma jeszcze jakieś uwagi co można by usprawnić?

Zauważyłem też że paski nie są idealnie równo (ale nie aż tak jak u Rapcraft'a) - trzeba to poprawić w mojej wersji ;)

No trudno.. ide projektować swoją wersje w takim razie :?
  • viresx
  • viresx Avatar

Plastiki do reprapa i wibracje prętu gwintowanego 12/10/2012 00:01 #4144

Dalej nie rozumiem, jak usztywniłeś pręt od dołu (silniki rozumimem masz na górze)? W sensie złapałeś go jakoś? Czy użyłeś łożyska?
  • BlazakoV
  • BlazakoV Avatar

Plastiki do reprapa i wibracje prętu gwintowanego 12/10/2012 09:30 #4153

BlazakoV napisał:
Dalej nie rozumiem, jak usztywniłeś pręt od dołu (silniki rozumimem masz na górze)? W sensie złapałeś go jakoś? Czy użyłeś łożyska?
W taki prosty sposób:

Rozwiązało mi to problem ze spadaniem sprzęgieł plastikowych z silników osi Z - teraz mam już metalowe sprzęgła, ale nadal są wibracje :(
Najbardziej mnie denerwowało, że cały czas musiałem ustawiać wysokość ekstrudera, bo kilka razy zaryłem głowicą w stół (np. bo prawe sprzęgło się obniżyło). Z metalowymi nie ma problemu spadania, ale są elastyczne więc się rozciągają, a raczej nie powinny być cały czas rozciągnięte.

Tak prezentuje się teraz moja maszynka:
http://thingiverse-production.s3.amazon ... achine.jpg
A może by cały silnik przenieść na dół? Tylko to już będzie grubsza robota, bo musze jakieś trzymacze silników zaprojektować.
  • viresx
  • viresx Avatar

Plastiki do reprapa i wibracje prętu gwintowanego 12/10/2012 09:45 #4154

Z metalowymi nie ma problemu spadania, ale są elastyczne więc się rozciągają, a raczej nie powinny być cały czas rozciągnięte.
Przykręć je tak, aby trzymały się sztywno, to się da zrobić.

IMHO wywal te nakrętki przy łożysku, po co je masz? Niech z dołu będzie sobie luźno. Upatrywał bym też problemu w możliwie nierównoległym mocowaniu śruby i prowadnicy.
A może by cały silnik przenieść na dół? Tylko to już będzie grubsza robota, bo musze jakieś trzymacze silników zaprojektować.
To powinno zupełnie rozwiązać problem.
  • BlazakoV
  • BlazakoV Avatar

Plastiki do reprapa i wibracje prętu gwintowanego 12/10/2012 10:34 #4157

BlazakoV napisał:
Przykręć je tak, aby trzymały się sztywno, to się da zrobić.

IMHO wywal te nakrętki przy łożysku, po co je masz? Niech z dołu będzie sobie luźno. Upatrywał bym też problemu w możliwie nierównoległym mocowaniu śruby i prowadnicy.
Właśnie o to chodziło żeby podtrzymywało całą oś, żeby sprzęgła za bardzo się nie rozciągały.

W takim razie spróbuje przenieść silniki, bo to na pewno pomoże i będę miał pierwszą Prusa Air z silnikami od dołu :lol:
  • viresx
  • viresx Avatar

Plastiki do reprapa i wibracje prętu gwintowanego 12/10/2012 11:08 #4161

Czekaj czekaj. Przecież oś MUSI się trzymać na nakrętce, grawitacje masz w osi Z a łożyska liniowe w osi Z są właśnie po to, żeby na nich oporów nie było. Siły nie mogą się opierać na prowadnicy. :)

Na początek spróbuj skręcić sprzęgła na stałe, tak jak pisałem (wepchnij je tak, aby oś silnika i śruba się ze sobą stykały).
  • BlazakoV
  • BlazakoV Avatar

Plastiki do reprapa i wibracje prętu gwintowanego 12/10/2012 12:37 #4166

BlazakoV napisał:
Czekaj czekaj. Przecież oś MUSI się trzymać na nakrętce, grawitacje masz w osi Z a łożyska liniowe w osi Z są właśnie po to, żeby na nich oporów nie było. Siły nie mogą się opierać na prowadnicy. :)

Na początek spróbuj skręcić sprzęgła na stałe, tak jak pisałem (wepchnij je tak, aby oś silnika i śruba się ze sobą stykały).
Tak zrobie.
Co do łożysk to właśnie zastanawia mnie, że plastiki połączone są elastycznie tak że mogę delikatnie wyginać całość (fotka wyżej). Według mnie prowadnice z łożyskami liniowymi powinny wszystko stabilizować (żeby nie wyginało się na boki), a wysokość powinna być utrzymywana przez nakrętkę na pręcie gwintowanym.

Dlatego podparłem całość od dołu, żeby:
- pręt z 1 nakrętką trzymał tylko wysokość i opierał się o ramę konstrukcji
- prowadnica z łożyskami pilnowała tylko, żeby nie ruszało się na boki
- silnik tylko obracał prętem
ale to chyba nie było najlepsze rozwiązanie.

Chyba już wiem o co chodzi - ta moja podpora opiera się też o pręt i nim rusza, ale jeszcze muszę to sprawdzić.
  • viresx
  • viresx Avatar

Plastiki do reprapa i wibracje prętu gwintowanego 12/10/2012 13:16 #4168

ile taki pret gwintowany kosztuje? wez kolego kup najprostrze jakie znajdziesz, potem poswiec 10 min na poprawki. doskonale sie sprawdza metoda przetaczania po blacie, szkle, wtedy wsyztkie odchylki wychodza. niech to nawet bedzie 20 min, raz prety ustawisz i spokoj puki czyms w nie nie lupniesz.

ale chocby i godzine prostowac, to odchylki beda, wiec na wszelki wypadek powinnos ie w takich amatorskich konstrukcjach stosowac jakis zapas miedzy max nakretki i mocowaniem, chociaz 5cm. inaczej w krajnych pozycjach sruba bedzie mocno wplywac. w srodkowejnamniej, bo dluga droga.

os z w drukarce jest dosc specyficzna. sruby sciskane maja tendencje sie wyginac, wiec najlepiej na gorze na sztywno w lozyskach, tam niech przylozona bedzie sila, ladnie sie rozejdzie. na dole silnik i sprzeglo, ale nie takie aluminiowe niby super ale zupelnie nie do tego, tylko oldhama ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Sprz%C4%99g%C5%82o_Oldhama).
  • yru
  • yru Avatar
  • Podziękowania: 2
otwarty projekt drukarki golemD - www.thingiverse.com/thing:141321

Plastiki do reprapa i wibracje prętu gwintowanego 12/10/2012 15:44 #4173

Mam sprzęgła i prawie idealnie równe pręty gwintowane (najprostsze jakie znalazłem).
Problem w tym że ten gwint mam idealnie odciśnięty na wydruku :? Poza tym wszystko jest pięknie.
EDIT:
W sumie jakby pręt był krzywy też byłyby takie objawy.
  • viresx
  • viresx Avatar

Plastiki do reprapa i wibracje prętu gwintowanego 12/10/2012 18:20 #4176

ja rozwiązałem ten problem tak:
http://www.mojreprap.pl/board/viewtopic.php?f=32&t=586
na tym przykładzie i tak nie widać, ale poprawa jest naprawde imponująca
Prusa i3, akcesoria i zestawy:
http://jelwek.pl
Drukowanie na zlecenie:
http://wydrukujmi.pl
Blog o RP:
http://reprap.pro

Plastiki do reprapa i wibracje prętu gwintowanego 12/10/2012 19:38 #4180

Dzięki, będę miał co robić w weekend ;)
Narazie trzeba wracać do pisania pracy inżynierskiej :(
  • viresx
  • viresx Avatar

Plastiki do reprapa i wibracje prętu gwintowanego 12/11/2012 20:07 #4186

Cześć,
A co sądzicie o takim rozwiązaniu http://www.thingiverse.com/thing:33053 ?

Plastiki do reprapa i wibracje prętu gwintowanego 12/12/2012 09:28 #4192

kobush napisał:
Cześć,
A co sądzicie o takim rozwiązaniu http://www.thingiverse.com/thing:33053 ?
Ogólnie pomysł dobry - zwłaszcza że prowadnice liniowe są mocowane sztywno do plastików. W sumie o coś takiego mi chodzi.

Problemem może być jednak ta cienka ścianka trzymająca silnik.. na pierwszym zdjęciu wygląda jakby było sklejone kropelką ;)
  • viresx
  • viresx Avatar
  • Strona:
  • 1

• Polityka Prywatności  •  Regulamin  • Kontakt• FAQ                                                                                                                                                                           Monkeyfab 2013