Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Robotyczna glowa

Robotyczna glowa 10/26/2012 10:14 #3534

Byl temat o budowaniu mecha wiec i ja podziele sie swoim projektem ktory dlubie od czasu do czasu jak nie zajmuje sie drukarkowymi rzeczami.
Projekt ma na celu stworzenie glowy ktora moze kiedys bedzie brać udzial w zawodach robotycznych.
Ma posiadac mozliwosc wyrazania podstawowych emocji. Docelowo usta, brwi i policzki beda odlane z silikonu, reszta bedzie panelami z plastiku. Nie ide tutaj na 100% realizmu bo to z reguly sie nie sprawdza i ludzie kiepsko reaguja [dla zainteresowanych dlaczemu http://pl.wikipedia.org/wiki/Dolina_niesamowito%C5%9Bci ].
Bedzie posiadac zestaw czujnikow, dwie kamery, jedna stacjonarna do obserwacji otoczenie a druka poruszajaca sie z glowa i ukazujaca to co rzeczywiscie widzi robot. Dlaczego tak? Bo poruszajaca sie kamera rozmazuje obraz i wtedy nie mozna wykryc twarzy/obiektow.
Calosc bedzie zbudowana modulowo, bedzie cos w rodzaju ramy/czaszki z przykrecanymi panelami obudowy. Mechanizmy beda schowane w srodku.

A ponizej dwa filmiki z moich dzisiejszych eksperymentow i zobaczenia jak bedzie wszystko dzialac.
[youtube:2kzni911][/youtube:2kzni911]
I tescik poruszania glowa
[youtube:2kzni911][/youtube:2kzni911]
Chociasz nie wiem czy serwa modelarskie nie bede zbyt malo dynamiczne. Ale stosujac dwa silniki moge wykonywac obroty w osi X i Y w zakresie ruuchow podobnym do ludzkiego :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Robotyczna glowa 10/26/2012 11:29 #3535

jestem pod wrazeniem :) mam nadzieje ze dokonczysz dziala i ujzy swiatlo dzienne, no i oczywiscie pochwalisz sie postepami tutaj :)

ps
w czym to rysujesz?

Robotyczna glowa 10/26/2012 11:58 #3536

Dzieki:)
Jak szczescie czas i wena beda dopisywac to bede szedl z pracami do przodu, jednak jest to projekt "drugiej kategorii" :)
Rysuje w blenderze i przy okazji wlasnie ogarniam szczegoly animacji. Bo o ile modelowanie mam ogarniete, to animacje nie bardzo, a jak zobaczylem jak pomaga i pozwala od razu dostrzec co gdzie ma za malo miejsca to az zal sie tego nie nauczyc :)

Robotyczna glowa 10/26/2012 12:14 #3537

wystarczy, ze kupisz serwa a malym momentem a duza predkoscia. minus taki, ze dosc glosne sa. mechanizm jak poruszjacy glowica w dysku bylby miodzio.

zapowiada sie super, obys mial czas :)
  • yru
  • yru Avatar
  • Podziękowania: 2
otwarty projekt drukarki golemD - www.thingiverse.com/thing:141321

Robotyczna glowa 10/26/2012 12:19 #3538

Na oczy i rzeczy gdzie nie ma duzej masy bede stosowac serwa modelarskie 5G [niebieskie elementy na filmikach] na wieksze 50g [czarne]. Jednak co do szyji to nie wiem, bo mechanizm dziala tak, ze zawsze bedzie na nich obciazenie i bede pewnie sie grzac niemilosiernie utrzymujac mase glowy. A nie chce tez zeby byly jakies luzy w mechanizmach bo bardzo nielubie jak widac jak wszystko "plywa" gdy amatorskie roboty sie poruszaja. Mysle ze na koniec zastosuje jakies male krokowce :)

Robotyczna glowa 10/26/2012 13:45 #3539

Siemka, proponuję zainteresować się projektem 'openservo' http://www.openservo.com/ ... jestem w trakcie projektowania podobnego robota ale z alu. ..a ręce chce wykorzystać z projektu INMOOV zapewne znasz :)
  • madix
  • madix Avatar

Robotyczna glowa 10/26/2012 13:53 #3540

Znam open servo :) ale troche odstrasza mnie ze wymaga 6V zasilania, po za tym mam 8 kanalwy sterownik serw swojej kostrukcji :)
Co do inMoov to jestem w kotakcie z autorem, podsylalem mu nawet mechanizm oka. Aktualnie On tez pracuje nad glowa do inMoova.
Moze za 2-3 miesiace bedzie juz cos fizycznego co bedzie dalo sie pokazac. Korci mnie to, bo mam mase softu napisanego od wykrywania twarzy, algorytmow genetyczny, sieci neuronowych a nie ma w czym calej tej inteligencji zaszczepic:P

Robotyczna glowa 10/26/2012 13:59 #3542

Wow.

Niech to starczy za komentarz. : )
  • BlazakoV
  • BlazakoV Avatar
  • Podziękowania: 13
FreeDim - drukarki fotopolimerowe

Robotyczna glowa 10/27/2012 08:16 #3546

dzieki Blazakov :)
Maly update, skonczony mechanizm od powiek i szkic szczeki :)
[youtube:1ph9qvz1][/youtube:1ph9qvz1]
  • Strona:
  • 1

• Polityka Prywatności  •  Regulamin  • Kontakt• FAQ                                                                                                                                                                           Monkeyfab 2013