Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Drukarko-frezarko-ploter

Drukarko-frezarko-ploter 02/04/2013 11:51 #4981

Nie wiem w którym dziale o tym napisać, ale chciałem zrobić w swojej drukarce wymienne głowice, tak abym mógł wstawić tam zwykły ekstruder, dremelka lub laser.

No i tu pojawia się pytanie - skąd wziąć taki laser?
Widziałem różne filmiki z laserami CO2 lub jakimiś DIY, ale nie mam pojęcia gdzie takie coś mógłbym znaleźć lub jak to zbudować.

Myślę, że na początku miałoby to służyć do wypalania np. w plexi, a później chciałbym zobaczyć jak by się sprawdziło przy spiekaniu proszku, jako drukarka 3D, więc raczej nie potrzebuje tu bardzo dużej mocy.

Jest sens w ogóle coś takiego się bawić? Ktoś ma jakieś doświadczenia w tym temacie?<br /><br />-- 04 lutego 2013, 13:57 --<br /><br />A może do tego wystarczyłby zmodyfikowany laser z CD/DVD? :D
  • viresx
  • viresx Avatar
  • Podziękowania: 3
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Drukarko-frezarko-ploter 02/04/2013 13:38 #4984

czerwony laser z DVD ma w impulsie 400mW mocy i nadaje się do jedynie do rysowania na papierze, delikatnego grawerowania w łatwo topliwych tworzywach i zapalania zapałek ;]

laser CO2 możesz kupić na ebay'u, samą tubę, zasilanie chłodzenie sterowanie musisz dorobić DIY. i do cięcia potrzebna moc to 60-80W wzwyż.
  • hudyvolt
  • hudyvolt Avatar
  • Podziękowania: 1

Drukarko-frezarko-ploter 02/04/2013 16:27 #4987

Sam pomysł jest trafny , gorzej z realizacją bo ciężko o kompromis.
Do frezowania potrzebna jest masywniejsza konstrukcja , do drukowania i prowadzenia lasera delikatniejsza.
Pisząc o laserze mam na myśli laserowy miernik odległości (skanowanie 3D) , o cięciu już wypowiedział się przedmówca a o spiekaniu proszków niewiele wiem.
KONTO ZAWIESZONE

Drukarko-frezarko-ploter 02/04/2013 21:41 #4996

adamta2001 napisał:
Sam pomysł jest trafny , gorzej z realizacją bo ciężko o kompromis.
Do frezowania potrzebna jest masywniejsza konstrukcja , do drukowania i prowadzenia lasera delikatniejsza.
Pisząc o laserze mam na myśli laserowy miernik odległości (skanowanie 3D) , o cięciu już wypowiedział się przedmówca a o spiekaniu proszków niewiele wiem.
Do frezowania potrzebne mi wyłącznie precyzyjne wiercenie otworów w płytkach PCB, bo już znudziło mi się ręczne wiercenie. Zwłaszcza, że obok stoi coś podobnego do CNC i wystarczy głowicę wymienić na wężyk do dremelka :)
Myślę, że standardowa konstrukcja do tego wystarczy.

O skanowaniu nie myślałem, ale pomysł wydaje się ciekawy ;)

EDIT:
Myślałem też o drukowaniu słodyczy używając podgrzewanej strzykawki z rozpuszczoną czekoladą. 8-)

Najpierw muszę zacząć od przejścia na pionowe wałki osi X, a potem się zobaczy. Może ktoś ma jeszcze jakieś ciekawe pomysły?
  • viresx
  • viresx Avatar

Drukarko-frezarko-ploter 02/04/2013 21:57 #4999

... na potrzeby FabLABu będziemy projektować i budować ploter laserowy o polu pracy 1000x1000mm i mocy około 80W... jeśli będziesz miał ochotę dowiedzieć się "z czym to się je" to zapraszamy na warsztaty... info już niedługo na:

http://zrobtosam.medialab.ikm.gda.pl/

zapraszamy
...kilka z moich projektów i realizacji...
............http://manufaktura.co............

Drukarko-frezarko-ploter 02/04/2013 22:29 #5000

Nasz drewniak swego czasu drukował i frezował. Do frezowania konstrukcja faktycznie musi być o wiele sztywniejsza. Małe wrzeciono jest lekkie, ale z reguły wibruje jak nie wiem co.
Poza tym dochodzą opory obróbki, których przy drukowaniu brak.
Jednak do wiercenia spokojnie wystarczy drukarka i ostre narzędzie.

Drukarko-frezarko-ploter 02/04/2013 23:45 #5002

JaFuzz napisał:
... na potrzeby FabLABu będziemy projektować i budować ploter laserowy o polu pracy 1000x1000mm i mocy około 80W... jeśli będziesz miał ochotę dowiedzieć się "z czym to się je" to zapraszamy na warsztaty... info już niedługo na:

http://zrobtosam.medialab.ikm.gda.pl/

zapraszamy
Pomysł bardzo mi się podoba, ale niestety do Gdańska strasznie daleko :(
Jak będzie już konkretny termin to spróbuje coś wykombinować ;)
  • viresx
  • viresx Avatar
  • Strona:
  • 1

• Polityka Prywatności  •  Regulamin  • Kontakt• FAQ                                                                                                                                                                           Monkeyfab 2013