Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Wydruk własnego elementu do systemu lego NTX

Wydruk własnego elementu do systemu lego NTX 09/10/2012 12:35 #2549

Witajcie,

jest to mój pomysł zastosowanie druku 3d do ... pokonania ograniczeń w trakcie budowania większych obiektów z lego ntx.

Chciałbym prosić o opinię nt. wydruku przy zastosowaniu drukarki w wersji Prusa (taką chciałbym zbudować):
1. czy końcówki się nadają do tej techniki druku?
2. czy pręty mieć mniejszy przekrój?
3. co zmienić by wydruk nastręczał mniej problemów?
4. czy może jest ktoś chętny do wykonania takiego prototypu (pokryję koszty produkcji) ?

Starałem się maksymalnie uprościć geometrię i dostosować do wydruku leżącego płasko w poziomie (tylna powierzchnia kratowniczki jest płaska).

Mam świadomość iż konieczna będzie dodatkowa obróbka modelowanych otworów i mam już koncepcje jak to wykonać.

Plik STL modelu mogę przesłać mailem (proszę o kontakt przez PW).
Załączniki:
  • michu
  • michu Avatar
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wydruk własnego elementu do systemu lego NTX 09/10/2012 13:21 #2550

Witaj Michu,

Ten obiekt wydaje się być dobrze przygotowany i na reprapie spokojnie da się wydrukować.
Na pewno lepiej drukować cienką warstwą (0.1 mm) i nie za szybko (80 mm/s)
Ponieważ powierzchnia wydruku jest duża obiekt może się odklejać, wtedy trzeba wydrukować z podłożem (z raftem).
Przy cienkiej warstwie może nawet wyjdą te rozszerzenia po spodniej stronie dziurek.

Trzeba spróbować jak to wyjdzie bo lego jest jednak super spasowane i żaden wydruk mu nie dorówna.

Jeżeli chcesz drukować lego to nie wiem czy zaczynałbym od klasycznej prusy.
Jest stosunkowo trudna do złożenia i zajmuje dużo czasu a nie jest zbyt stabilna.

Zastanowiłbym się nad prusa air 2 (teraz buduję :) ) albo mendel maxem.
Może większy koszt ale konstrukcje o wiele bardziej sztywne i przyszłościowe.

Wydruk własnego elementu do systemu lego NTX 09/10/2012 22:22 #2555

Widzę, że nie tylko ja pomyślałem o elementach do LEGO. Właśnie chciałem wydrukować jakiś klocek na próbę czy w ogóle system druku podoła dokładności i da się spasować elementy.
O zwykłych klockach nie ma co myśleć ale pare elementów specjalnych fajnie by było wydrukować :)

Wydruk własnego elementu do systemu lego NTX 09/11/2012 07:54 #2557

Dzięki za odzew.mikromaker napisał:
Ponieważ powierzchnia wydruku jest duża obiekt może się odklejać, wtedy trzeba wydrukować z podłożem (z raftem).
Czy raft należy przegotować w modelu (tj. w pliku STL) czy "ustawia się" go na innym etapie przygotowania do druku?
emartinelli napisał:
Widzę, że nie tylko ja pomyślałem o elementach do LEGO. Właśnie chciałem wydrukować jakiś klocek na próbę czy w ogóle system druku podoła dokładności i da się spasować elementy.
O zwykłych klockach nie ma co myśleć ale pare elementów specjalnych fajnie by było wydrukować :)
To może oddzielny wątek nt. "super klocków" w "Galeria druku/Przedmioty użytkowe" albo "Galeria druku/Modele3D."

Pozdrawiam.
  • michu
  • michu Avatar

Wydruk własnego elementu do systemu lego NTX 09/11/2012 08:47 #2558

michu napisał:
Czy raft należy przegotować w modelu (tj. w pliku STL) czy "ustawia się" go na innym etapie przygotowania do druku?

Raft jest generowany w programie z którego otrzymujemy G-code np w netfabbie

Wydruk własnego elementu do systemu lego NTX 09/11/2012 09:12 #2559

Dzięki ABS_maker.

To jeszcze mam pytanie odnośnie raftu.
mikromaker napisał:

Jak wyglądałby taki raft? Pod całą powierzchnią elementu? Odsunięty od niego?
  • michu
  • michu Avatar

Wydruk własnego elementu do systemu lego NTX 09/11/2012 09:23 #2560

Przykładowy raft przygotowany w netabbie
Załączniki:

Wydruk własnego elementu do systemu lego NTX 09/11/2012 12:34 #2562

CURA (skeinforge) generuje bardzo fajny Raft
  • u-design
  • u-design Avatar
  • Podziękowania: 2
Zawsze mówię to co myślę, choć nie każdy to lubi ... [Liroy]
3NOVATICA

Wydruk własnego elementu do systemu lego NTX 09/11/2012 13:42 #2563

do admina:
prośba o przeniesienie wątku do Galeria druku/Przedmioty użytkowe (to chyba najsensowniejsze miejsce).

Wydaje mi się, że wątek nie będzie super popularny ale można to pociągnąć.
Ja mam przygotowany model podstawowego klocka 4x2 i chciałbym go wydrukować do testów, ale na razie jestem na etapie przymiarki do budowy drukarki.
Jakby ktoś potrzebował mam plik STL tego klocka.
Załączniki:

Wydruk własnego elementu do systemu lego NTX 09/12/2012 06:58 #2584

emartinelli napisał:
prośba o przeniesienie wątku do Galeria druku/Przedmioty użytkowe (to chyba najsensowniejsze miejsce).
emartinelli napisał:
Ja mam przygotowany model podstawowego klocka 4x2 i chciałbym go wydrukować do testów, ale na razie jestem na etapie przymiarki do budowy drukarki.
Czekam na prototypy od kolegów z forum i wtedy zaprezentuję efekty ich pracy w Galeria druku/Przedmioty użytkowe. W tym samym miejscu
przedstawię co w sprawie modelowania elementów lego zorganizowałem.<br /><br />-- 29 września 2012, 01:09 --<br /><br />Oto pierwszy "test" wydruku prototypu przygotowanego przez kolegę mikromakera:

<!-- l --><a class="postlink-local" href="reprapforum.pl/gallery/image_page.php?album_id=7&image_id=83">gallery/image_page.php?album_id=7&image_id=83<!-- l -->

Jak widać prototyp bardzo udany. Po ręcznym wyrównaniu wewnętrznej powierzchni otworów i przewierceniu pozostałości rafta wiertłem 4,5mm w 4 na 8 otworów mogłem włożyć typowy łącznik lego. Pozostałe 4 trzeba będzie powiększyć np. stosując frez 4,8mm (taki jest wymiar otworu w oryginalnych elementach).

Czas na kolejne elementy !!!
  • michu
  • michu Avatar

Wydruk własnego elementu do systemu lego NTX 10/02/2012 21:43 #3184

Cieszę się, że elementy pasują:).
Lego to wciąż wyzwanie przynajmniej dla mojej teraźniejszej konstrukcji.
W sprawie parametrów druku...prędkość niezmiernie ostrożna: 30 a grubość warstwy 0.2.
Plik przygotowany w KISSlicerze. Teraz chyba przerzucę się na Curę a na końcu pewnie na Netfabba.

Wydruk własnego elementu do systemu lego NTX 10/02/2012 23:09 #3185

Dobrze wiedzieć, że się udaje :)
Ja nadal walczę ze składaniem reprapa i czym dalej ze składaniem tym bardziej odległe wydaje mi się drukowanie...
Sporo ciekawych modeli klocków jest na thingiverse. Sam miałem robić model torów a tam znalazłem już gotowy.
  • Strona:
  • 1

• Polityka Prywatności  •  Regulamin  • Kontakt• FAQ                                                                                                                                                                           Monkeyfab 2013