Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: A może...

A może... 11/20/2012 21:15 #3842

Z doświadczenia: Dla chcącego - nic trudnego.

Czynnikiem ograniczającym tutaj nie będzie technologia a materiał. Tworzywa, mówię tu o stopach metali, wykorzystywane do produkcji np luf pistoletów są dostępne w ściśle reglamentowanym środowisku. Schematy, pomysły, modele stl - znajdziemy w internecie w 10 minut. Ale materiał potrzebny, by uzyskać wyrób, który wytrzyma przynajmniej 1 strzał - to zupełnie inna bajka.

Chociaż z drugiej strony: znalazłem kiedyś artykuł, w którym była opisywana sytuacja, gdzie pewien amerykanin, korzystając z prawa tamtejszego sprawił sobie parę części broni a pozostałe sobie dodrukował.
Mowa tu o sytuacji, gdzie pewne części są znakowane a pewne nie. Lufy, obudowy, magazynki, zamki, iglice - da się kupić bez problemu, jako części, bez rejestracji. Jedyną częścią, która wymaga zezwoleń jest zamek - poddawany niewielkim naprężeniom. A ten można dodrukować z ABSu bez problemu, bez rejestracji, bez kontroli. 200 strzałów ze złożonej w ten sposób broni i nie było widać zużycia. Celowo nie podaję źródła.

Dlatego, obejmując cały kontekst: ważna jest ręka, nie materiał. W Szwajcarii każdy mężczyzna ma OBOWIĄZEK posiadania broni, przeszkolenia i obrony narodu. Ale jest też za tę broń ODPOWIEDZIALNY. GŁOWĄ, że tak powiem.

Wyobraźcie sobie, napadacie na Szwajcarię, a tam 7 MILIONÓW ludzi, z czego 1/4 to mężczyźni z bronią, którzy potrafią się nią posługiwać. A teraz wyobraźcie tak Polskę, w podobnej sytuacji...

Regulacje powinny być zależne od mentalności narodu oraz jego potrzeb i preferencji. Musimy się rozwijać, a wszelkie patenty to blokada rozwoju. Jednocześnie patenty i kontrola dbają o dobro osób - wynalazców i producentów.

Myślę, ze w tym przypadku nie można się ograniczać do jednostronnego wyrażenia: druk 3d to dobro lub zło. Raczej w realiach naszych lepiej sprawdzi się: co mogę zyskać i co kto może stracić przez druk 3D? Druk 3D jest unikatowym doświadczeniem. Krzysiek dobrze wybrał nazwę firmy, unique ma się tutaj bardzo dobrze. Druk 3D jest unikatowy na skalę światową, umożliwia wiele ale i niesie za sobą dużą odpowiedzialność. Regulacja tego to jak próba zablokowania Niagary patykiem. Można jednak czekać na dole wodospadu i sprawdzać to, co przepływa. Kontroli mogą podlegać efekty pracy, konsekwencje druku 3D a nie same próby.
FabLab Kielce
Szkolenia z druku 3D

My Mendel hates me. With reciprocity.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

A może... 11/21/2012 01:10 #3844

Tworzywa, mówię tu o stopach metali, wykorzystywane do produkcji np luf pistoletów są dostępne w ściśle reglamentowanym środowisku. Schematy, pomysły, modele stl - znajdziemy w internecie w 10 minut. Ale materiał potrzebny, by uzyskać wyrób, który wytrzyma przynajmniej 1 strzał - to zupełnie inna bajka.
Broń jest projektowana tak aby była jak najtańsza i najprostsza w produkcji, nie ma tam żadnych wymyślnych stopów, ze zwykłej stali narzędziowej zbudujesz większość popularnych pistoletów maszynowych i karabinków (w tym kałasza). Zauważ, że nawet w nowszych modelów obróbki skrawaniem unika się jak ognia.

A w internecie masz poradniki jak zbudować działający pistolet automatyczny w 90% na zwykłej tokarce z dowolnego niemal metalu.
Mowa tu o sytuacji, gdzie pewne części są znakowane a pewne nie. Lufy, obudowy, magazynki, zamki, iglice - da się kupić bez problemu, jako części, bez rejestracji. Jedyną częścią, która wymaga zezwoleń jest zamek - poddawany niewielkim naprężeniom. A ten można dodrukować z ABSu bez problemu, bez rejestracji, bez kontroli. 200 strzałów ze złożonej w ten sposób broni i nie było widać zużycia. Celowo nie podaję źródła.
Pierwsza sprawa, to iglica jest w PL nielegalna i niedostępna właśnie. (co innego USA). Druga sprawa, to nie zamek a cały tzw upper reciver, czyli łoże czyli jak kto woli obudowa. Trzecia sprawa, nie, z ABSu tego nie wydrukujesz bo jest poddawany naprężeniom i to dosyć znacznym.
Jednocześnie patenty i kontrola dbają o dobro osób - wynalazców i producentów.
Guzik prawda, patenty dbają wyłącznie o dobro dużych koncernów, pozwalają na utrzymanie sztucznej namiastki monopolu i kosić konkurencję. Nie ma żadnych konkretnych korzyści dla pojedynczych osób i mniejszych firm z ich istnienia. Sytuacja (na którą wszyscy jak lemingi się powołują) gdzie wynalazca/konstruktor zarobi na swoim pomyśle ok kilkudziesienciu juz lat nie ma miejsca - bo w praktyce taki człowiek nic nie skonstruuje z uwagi właśnie na patenty które dotyczą jego pomysłu pośrednio. Może najwyżej odsprzedać swój pomysł za grosze (mówimy tu zwykle o kwotach do 1000zł!) koncernowi. Profit nie z tej ziemi, doprawdy. Pomijam już to, że dziś nad nowymi rozwiązaniami pracują sztaby R&D w firmach a nie wiecznie przytaczani "genialni wynalazcy". XIX wiek skończył się już dosyć dawno temu.
Regulacja tego to jak próba zablokowania Niagary patykiem. Można jednak czekać na dole wodospadu i sprawdzać to, co przepływa. Kontroli mogą podlegać efekty pracy, konsekwencje druku 3D a nie same próby.
Nonsens. Kontrola efektów jest niewykonalna. Utrudnienie/uniemożliwienie sprzedaży czy budowy tych urządzeń jak najbardziej.<br /><br />-- 21 listopada 2012, 11:41 --<br /><br />Aby nie być gołosłownym:

http://www.3ders.org/articles/20121121- ... arter.html
  • BlazakoV
  • BlazakoV Avatar
  • Podziękowania: 13
FreeDim - drukarki fotopolimerowe

A może... 11/22/2012 21:03 #3856

BlazakoV napisał:
Trzecia sprawa, nie, z ABSu tego nie wydrukujesz bo jest poddawany naprężeniom i to dosyć znacznym.

Żeby nie być gołosłownym...
Newsweek
WP.pl

Czyli jednak się da. Chociaż sam też źle napisałem, nie zamek a korpus zamka i mechanizmu spustowego.
Co do iglicy, zdolna manualnie osoba wytnie sobie zwykłym dremelem taką, która kilka(naście) strzałów wytrzyma, nie jest to część, której awaria może stworzyć zagrożenie dla konstruktora.

Lufy wykonuje się z trochę innych niż powszechnie dostępne, stopów. Trudno je dostać, są wytrzymalsze, a wykonanie jej z byle czego stanowi duże zagrożenie rozsadzenia.

Owszem, budowa z czegokolwiek, kwasówki, stali konstrukcyjnej czy innej jest możliwa, lecz broń taka może być bardziej niebezpieczna dla konstruktora niż kogokolwiek innego.
BlazakoV napisał:
Nonsens. Kontrola efektów jest niewykonalna. Utrudnienie/uniemożliwienie sprzedaży czy budowy tych urządzeń jak najbardziej.

A guzik prawda: Zbudowanie drukarki 3D w żaden sposób nie zostanie utrudnione, gdyż wszystkie elementy możesz zrobić z materiałów dostępnych w każdej mieścinie. Schematy masz w internecie, w tak wielu miejscach, że nie da się tego ograniczyć. Wystarczy poszukać. Ale kontrola efektów pracy, np wydruków w/w części broni może być bardziej efektywna w skutkach - mówię tu o sankcjach za popełnienie takiej części.
FabLab Kielce
Szkolenia z druku 3D

My Mendel hates me. With reciprocity.

A może... 12/29/2012 10:19 #4436

http://wyborcza.pl/1,75248,13116540,Ame ... abiny.html :

Już na pierwszy rzut oka widać, że nie jest to zwykły karabin...

Jego korpus - czyli środkowa część, do której montuje się m.in. lufę z zamkiem, kolbę i magazynek - jest jasnoszary i odróżnia się od czarnej reszty. Nie powstał w fabryce koncernu zbrojeniowego, lecz w warunkach domowych. "W 2012 r. rozpoczęła się era powszechnie dostępnej broni" - głosi końcowy napis. Film i karabin to dzieło grupy rusznikarzy Defense Distributed, na czele której stoi Cody Wilson, 24-letni student prawa z Teksasu.

"Zmierzamy stworzyć kompletny plan broni, którą będzie można zbudować w domu. Nasz projekt może zmienić sposób myślenia o przepisach dotyczących jej posiadania. Przekonajmy się, jak zareaguje rząd, gdy pewnego dnia dzięki internetowi każdy obywatel będzie miał dostęp do broni" - można przeczytać na stronie Defense Distributed.

Ze strony firmy Makerbot usunięto gotowe do wydrukowania plany korpusu i magazynka.
  • pitsa
  • pitsa Avatar

A może... 12/31/2012 13:41 #4499

pitsa, u mnie w lepszej wersji kosztuje (złożona) 3300 zł ;)
  • u-design
  • u-design Avatar
  • Podziękowania: 2
Zawsze mówię to co myślę, choć nie każdy to lubi ... [Liroy]
3NOVATICA

A może... 08/22/2013 22:03 #7009

Witam. Po pierwsze przepraszam za odkopanie tematu ale dopiero dzisiaj trafilem na to forum. Pierwszy temat jaki chcial bym poruszyc to rozważane pzez was konstruowanie broni na drukarkach 3d. Otóż np lufa jest wykonana ze stali ulepszanej cieplnie i praktycznie nie ma możliwosci wykonania jej w warunkach domowych nie mówiąc juz o wyknaniu komory nabojowej która musi byc wykonana z precyzją rzędu 0,0001mm , druga sprawa to zamek jest on zazwyczaj wykonany z wysoko stopowej stali i jest to bardzo precyzyjny element.

Pozdrawiam Piotr
Ostatnio zmieniany: 08/25/2013 18:59 przez admin. Powód: ort.

A może... 08/22/2013 23:21 #7011

Kolega igielko chyba wrócił z Księżyca niedawno... polecam poszukanie na YT pod hasłem "3D printed gun"... u mnie zaczyna się od 3-go filmu od góry
  • pantomas
  • pantomas Avatar
  • Podziękowania: 4

A może... 08/23/2013 07:06 #7012

Nie ale po pierwsze ja mówie o newlargicznych częściach, a po drugie mówie o tym w jaki sposób ją tzega zrobic zeby w pełni bezpiecznie oddac strzał z amunicji karabinowej. Podczas przestrzelania broni w fabryce pierwszy strzał oddaje się z amunicji o 3x większym ciśnieniu i jerzeli broń po czymś takim nie będzie uszkodzona to już mozna z niej bezpiecznie strzelac. Wątpie zeby ten plastikowy pistolet był w stanie wytrzymac taką probe.

Pozdrawiam Piotr
Ostatnio zmieniany: 08/25/2013 18:57 przez admin. Powód: ort.

A może... 08/23/2013 09:27 #7013

Wytrzymuje 9 strzałów. Jako broń piechoty się nie sprawdzi.
  • pantomas
  • pantomas Avatar
  • Podziękowania: 4

A może... 08/24/2013 22:07 #7016

A może, trochę szacunku dla czytających - możesz owy szacunek wyrazić krztyną ortografii.

A może... 08/26/2013 15:50 #7024

:) ludzie to chore istoty wiec nie zdziwi mnie nic :) zwlaszcza to ze jestesmy zniewoleni od urodzenia zyjemy na jednej planecie mieszkamy w szescianach i sluchamy sie nakazow i zakazow :) na ale mnie to za przeproszeniem .............. :) mam to czego chce i zawsze robie to co chce :). Bron z drukarki ? a poc co komu bron z drukarki jesli ma wylozyc 3 patole na drukarke to lepiej kupic klamke na czarnym rynku, nie prosciej kupic maczete w zelaznym?. Ludzie to demony i lubia demonizowac :) prawda jest taka ze wszytko rozchodzi sie o kase i jak ktos nie moze czerpac zysku z tego ze inni zysuja to musza temu komus zabronic, ludzie sa zawistni i zazdrosni. Mam to....... bo ja mam to czego chce, nie mam? to se zrobie.
Wieki temu ludzie nie mielu wielu rzeczy a teraz maja bo sobie zrobili. Wiec drukujcie i sie nie przejmujcie :). Linux bruzdzil innym bo chceli czerpac zyski, nie da sie zabronic milardom ludzi nie rozwijac linuxa i nie da sie nie rozwijac reprapa zawsze ktos cos sobie zrobi. Gdyby nie tysiace ludzi majstrujacych przy linuxie inni mieli by g....... bo nikt nie tworzy wszytkiego zawsze kozystamy z czegos co zrobil ktos inny.
  • multimen
  • multimen Avatar
  • Podziękowania: 2
Za tę wiadomość podziękował(a): igielko

A może... 08/27/2013 00:31 #7027

Za ortografie przepraszam. A z przedmówcą zgadzam się w stu procętach
  • Strona:
  • 1
  • 2

• Polityka Prywatności  •  Regulamin  • Kontakt• FAQ                                                                                                                                                                           Monkeyfab 2013